3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 7 mekanda 100 filmin gösterileceği 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali 16 Haziran’da Elhamra Sanat Merkezi’ndeki törenle başlayacak.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 16 Haziran’da başlayacak 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali kapsamında basın toplantısı düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ, İZELMAN ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile düzenleyeceği 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin basın toplantısına İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, Festival Direktörü yönetmen Vecdi Sayar katıldı.

16 Haziran’da Elhamra Sanat Merkezi’ndeki açılış töreni ile başlayacak festivalin programı hakkında bilgi veren Başkan Tunç Soyer, “Dünyada en çok konuşulan dil hangisi diye düşünürsek İngilizce, İspanyolca ne derseniz deyin aslında en çok konuşulan dil müzik. 7 nota ile evrensel bir dil çıkıyor ortaya. Bu dil kendini sinemayla buluşturunca gücü ve etkisi artıyor” dedi.

“İzmir’in önemli markalarından biri haline gelecek”

Üç yıl önce ilk İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’ni ortaya çıkaran yönetmen Vecdi Sayar’a teşekkürlerini sunan Başkan Soyer, “Müziksiz sinema düşünemezsiniz. O nedenle bu iş çok kıymetli. Göreve geldiğimizde İzmir, sanata ev sahipliği yapan bir şehir olsun istemiştik. O yüzden de işe Sinema Ofisi kurarak başlamıştık. Sinema Ofisi artık İzmir’de yetkin otorite kabul edilen bir kurum haline geldi. Gelecekte İzmir’in sinema sektörüne ev sahipliği yapmasında altlık oluşturdu. Yapacaklarımız ne sadece sinema ofisiyle sınırlı kalacak ne de festivallerle. İzmir, sektöre ev sahipliği yapacak güce sahip. O yüzden iddiamız ve heyecanımız büyük. İzmir’in önemli markalarından bir haline gelecek bu festival. Üç yıldır küçük adımlarla yürünen bu yolculukta aslında ufkumuz biraz daha genişliyor. Önümüzdeki yıllarda çok daha iyilerini yaşayacağımızı biliyorum. İzmir çok önemli bir marka kazandı ve bu markayı layığıyla taşıyacak. Sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu duruma rağmen yılmadık. Tüm kaynaklarımızı seferber ederek festivalimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Tematik bir festival yapıyoruz”

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önemli festivalleri arasında olduğunun altını çizen Festival Direktörü Vecdi Sayar, “Tematik bir festival yapıyoruz, belirli bir alanda uzmanlaşan bir festival yapıyoruz. Ülkemizde başka kentlerde de festivaller yapılıyor ama festivali yapmak yetmez, bu yüzden programın niteliği ve niceliği, kentle ilişkisini güçlendiren bir festival olması önemli. İzmir basınının festivali sahiplenmesi kentimiz açısından çok önemli. Türkiye’deki 3-4 festivalden biriyiz. Programda bu yıl ona yakın bölüm var. Yılın çok önemli filmleri gözden kaçıyor. Bu seçkileri dünya festivalleri başlığı altında koyduk. Bir de bu yıl göç ve göçmen sorunları konusunda iyi bir derleme hazırladık. Seyirciler bütün salonlarda gösterimleri ücretsiz olarak izleyebilecek. Ayrıca Göztepe Vapur İskelesi’ne yanaşan Kadifekale gemisinde açıkhava sinema gösterimleri olacak” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Başlıyor

Yorumlar kapalı.