“Oy İBRELERİ yarın BAŞKAN olacaklar”

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Göç ve Sosyal Politikalar Başkanı İlay Aksoy, Türkiye’nin kaderini yabancı ve sığınmacıların belirlediğini dikkat çekerek, “Adım adım işgal ediliyoruz” dedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye 28 Mayıs günü sandık başına giderek 13. Cumhurbaşkanı’nı belirledi. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3’üncü kez seçildi. Seçimler tamamlandı ancak tartışmalar bitmedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde belirleyici olan yurtdışında kullanılan oylar oldu. Öte yandan vatandaşlık verilen yabancıların da oy kullanması egemenlik sorununu ortaya çıkardı.

‘SON SEÇİMDE OY İBRESİ KİMLER?’

Yeni İzmir Gazetesi’nden Berivan Kaya’ya seçim sonuçlarını değerlendiren Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, Türkiye’nin kaderini devşirmelerin belirlediğine dikkat çekti. Yurtdışında yaşayan yabancı seçmenlerin belirli bir faktör oynadığını ifade eden İlay Aksoy, “Hükümetin Afganlar’a ve Suriyeliler’e verdiği vatandaşlıklarda ciddi bir etken oldu. Egemenliğimize yabancılar müdahale etti. AK Parti yabancılarla birlikte hareket ediyor, bu insanların burada kalıcı olması için devlet tüm imkanlarını açmış durumda. AK Parti bu insanlardan asla vazgeçmez, çünkü artık bir oy ibresi oldu” diye konuştu.

YEREL SEÇİM UYARISI

Yerel seçimler için uyarıda bulunan DP’li Göç ve Sosyal Politikalar Başkanı Aksoy, “Yaklaşık 1 sene sonra yapılacak olan yerel seçimlerde bunu çok daha şiddetli göreceğiz. Yerel seçimlerde 2 bin oyla bile belediye alınabilecek. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinden daha fazla güçlerini yerel seçimlerde arttıracaklar. Bu Türkiye için vahim bir olay. İleride belediye başkanı, daire başkanı meclis üyesi ve muhtar olacaklar. Bunların hepsi temelinde kimlikle yapılıyor. Somut kimlikleri yok ama sonradan Göç İdaresi’nin verdiği vatandaşlıklarla bu insanlar Türkiye’de söz sahibi oluyor, egemenliğe ortak oluyor, en acısı da bu. Bu gerçekten büyük bir tehlike. Biz adım adım işgal ediliyoruz. Bize demokratik bir savaş başladı. Bizim bu meseleye uyanmamız lazım. Kolluk kuvvetlerine Suriyeli ya da Afganlar’ı görevli olarak alırsanız o zaman çok geç kalınmış olur. Ordumuzun içinde yabancılar olursa çok açıktır ki onlar Türkiye Cumhuriyeti’ne çalışmayacaklar. Hala geç kalmadık ama geç kalmak üzereyiz” ifadelerine yer verdi.

‘EGEMENLİK SORUNU’

CHP Lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçimin ikinci tura kalmasıyla birlikte dilini sertleştirerek sığınmacılar üzerinden politika üretti. Kılıçdaroğlu’nun sığınmacı hamlesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan DP’li Aksoy, şu açıklamaları yaptı: “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu sığınmacıları önemli bir gündem maddesi yaptı ancak muhalefet bu kampanyayı devam ettirmedi. Türkiye’nin egemenliği söz konusu. Bugün Kılıçdaroğlu yabancılardan dolayı halkın iradesini temsil edemedi. Devşirme oylardan dolayı biz iktidarı alamadık. Bizim irademize manipülasyon yapıldı. Muhalefetin her şeyden önce yapması gereken bu mücadeleyi devam ettirmek. Bizim göç komisyonu kurup mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde bu insanlar vatandaş olduktan sonra seçme ve seçilme hakları var ve bize karşı muhalefet geliştirecekler. Somut bir yol haritasının çıkarılması gerekiyor. Seçimden seçime bunu gündeme getiremez, devam etmesi gerekiyor. Kılıçdaroğlu sert söylemlerde bulundu ancak geç kalınmış bir hareketti.”

‘TURİZM YARA ALACAK’

Türkiye’nin önemli geçim kaynaklarından olan turizm sektörünün yara alacağını aktaran Göç ve Sosyal Politikalar Başkanı, “Türkiye’nin en önemli sorunu bu. Gelen insanlar terörle ilişkili olan ülkelerden geldiler, alışkanlıklarını da birlikte getiriyorlar. Bu risk Türkiye için büyük bir sorun. Bu risk olduğu sürece biz ekonomimizi düzeltemeyiz. Türkiye’nin en önemli gelir kaynaklarından bir turizm. Turizm için güvence lazım. Turist güvende olmadığı bir ülkeye gitmez. Turizm sektörü ciddi zarar görecek” şeklinde konuştu.

‘ÖSO BAYRAĞI YASAKLANMALI’

Hükümeti ÖSO bayrağı üzerinden uyaran ve yasaklanması için çağrıda bulunan Aksoy,  sözlerini şu şekilde tamamladı: “Suriye’de muhalif yapılar Türkiye’de çok rahatlıkla örgütlenebiliyor ve varlık gösterebiliyor. Güvenlik açısından çok büyük bir sıkıntı. Bu insanlar ÖSO bayrağı kullanıyorlar. Hükümete buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Bu bayrağın Türkiye’de açılması yasaklanmalı. BM’nin tanıdığı bir bayrak var. Bu bayrağın dışında başka hiçbir bayrağın kullanılmaması gerekiyor. Bu bayrağın kullanımına izin verdiğiniz zaman silah ve terörle ilişkili olan grupların burada örgütlenmesinin önünü açıyor. Güvenlik açısından bu bayrağın kullanımının yasaklanması gerekiyor.”

“Oy İBRELERİ yarın BAŞKAN olacaklar”

Yorumlar kapalı.