Bağımlılık TMS ile tedavi edilebilecek

Prof Nevzat Tarhan davetli konuşmacı olarak katıldığı Dünya Neurotalk 2024 Konferansında "Frontiers of Medical and Clinical Neurosciences" başlıklı oturumda Bağımlılıkta Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS) rolünü ele alarak, “Özellikle bağımlılık tedavisinde öncelikle kullanılan alkol veya maddenin vücuttan atılması, ardından bu maddelere karşı hissedilen arzu ve isteğin azaltılması hedefleniyor.” Dedi

Bağımlılık TMS ile tedavi edilebilecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Nevzat Tarhan, Budapeşte’de 12-14 Haziran 2024 tarihlerinde düzenlenen “Dünya Neurotalk 2024 Konferansı”na davetli konuşmacı olarak katılarak, Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi’nde yürütülen çalışmaları paylaştı.

Dünya Neurotalk Kongresi, temel araştırmalara, ileri teknolojiye ve klinik uygulamalara odaklanan, alanlarında uzman seçkin araştırmacıları davet eden uluslararası bir etkinlik. Disiplinler arası bir platform sağlayarak araştırmalar ve başarıların tartışılmasına olanak tanıyan, geçmiş yıllarda 50’den fazla ülke ve bölgeden 1000’den fazla katılımcının yer aldığı kongre, sinirbilimciler, psikiyatristler, nörologlar ve mühendisler gibi kendi alanlarında ve ülkelerinde öne çıkan uzmanların katılımıyla gerçekleşti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kongreye Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türker Tekin Ergüzel ve NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi M. Fırat Tarhan (M.Sc.) ile katıldı.

“What is the promise of neuromodulation treatment in addiction Psychiatry başlıklı sunumunda Prof. Dr. Nevzat Tarhan, beyin stimülasyon teknikleri, bağımlılıkta Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) rolünü ele alırken, nöromodülasyon alanında güncel meta-analiz çalışmaları, yeni çalışmalar, cevaplanmamış sorular ve yakın gelecek çalışmalarına dönük projeksiyonunu paylaştı.

Sunumunda, NPİSTANBUL Hastanesi nöromodülasyon merkezi uygulamalarını anlatan Prof. Dr. Tarhan, Alzheimer, Travmatik Beyin Hasarı, Parkinson, Otizm, Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), Long-covid tedavilerinde yeni kullanılan fotobiyomodülasyon (PBM) hakkında da kısa bilgi verdi.Prof. Dr. Tarhan, “Near Infra Red (NIR) dalga boyu aralığındaki ışık enerjisi emilmesiyle mitokondriyal sağlığı iyileştiren, biyokimyasal reaksiyonları ve diğer hücresel süreçleri yürütmek için enerji sağlayan hücresel ‘piller’ gibi çalışarak bilişsel yeteneği geliştiren ve serebral kan akışını artıran The Vielight Neuro™ ürününü tedavi protokolüne alarak, yenilikçi tedavi süreçlerine katkı sağladığını” anlattı.

Derin Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) uygulamasını ve çalışma prensibini de paylaşan Prof. Dr. Tarhan, bu yöntemin amacının derin beyin bölgelerinin TMU yöntemi ile uyarılması olduğunu belirtti. “Özellikle bağımlılık tedavisinde öncelikle alkol veya maddenin vücuttan atılması, bu maddelere karşı hissedilen arzu ve isteğin azaltılması hedefleniyor.” diyen Prof. Dr. Tarhan, son yıllarda yapılan çalışmalarda, derin TMU tedavisinin bağımlılık hastalarının sigara, alkol ve madde kullanma isteklerini azalttığını ortaya koyan bulguları paylaştı. Prof. Dr. Tarhan, ayrıca psikiyatride 1908’den itibaren TMS uygulamalarının geçmişi ve madde bağımlılığında rTMS insan çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Bağımlılık nörobiyolojisi ve bağımlılıkta TMS tedavisine ilişkin parametreler hakkında da paylaşımda bulunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kullanılan manyetik coiller hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan sonra Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.  Dr Türker Tekin Ergüzel Üsküdar Üniversitesi ile NPİSTANBUL Hastanesi’nin uluslararası patent başvurusu yaptığı NP-Model uygulaması hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi. NPİSTANBUL Hastanesi’nde 26 yıldır elde edilen nörogörüntüleme (EEG ve fMRI) verilerinin Üsküdar Üniversitesi’nin uygulama ve araştırma merkezlerinde analiz edilerek BraiNP/NP Model oluşturulduğuna dikkat çeken Prof. Ergüzel, derin öğrenme algoritmalarının kullanıldığı modelin, farklı psikiyatrik hastalıkların ön tanısını ve depresyon tanılı hastalıklarda TMU tedavi cevabını yüzde 98 mertebesinde öngörebildiğini söyledi. Bununla birlikte eş zamanlı olarak prognostik arayüzünü de geliştiren Prof. Ergüzel ve ekibi, yakın zamanda geliştirilen yüz duygu tanıma modeli ile 7 farklı duygu arasında sınıflandırma yapan modeli de arayüze eklemek üzere olduğunu ifade etti. Prof. Ergüzel, ilgili makale yayımlandıktan sonra sınıflandırma modelinin tüm kullanıcıların erişimine açılacağını da kaydetti. BraiNP’nin Prof. Dr. Nevzat Tarhan danışmanlığında geliştirildiğini ve npmodel.com adresinde web arayüzü ile kullanıma sunulduğunu hatırlatan Prof. Ergüzel, “BraiNP mevcut haliyle Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), sağlıklı kontrol, unipolar – bipolar ve depresyonda Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) cevabı öngörü modelleri ile yüzde 98 oranında beyin dalga ölçümleri yüksek doğruluk sağlıyor.” dedi.

HABER MERKEZİ

Bağımlılık TMS ile tedavi edilebilecek

Yorumlar kapalı.