Örnek Resim

Bakın ne yaptılar… Biri Emniyet Müdürü, diğeri ise İçişleri Bakanı

Sosyal medya toplumsal hafızanın bir arşivi olarak da görev yapıyor. Yaşanan toplumsal olaylarda, sosyal medyadan sesini duyuran, isyan eden, hakaret eden, hakkını arayan, duygularını paylaşan insanlar özel günlerde de günün anlam ve önemine ilişkin paylaşımlarda bulunuyor.

Bakın ne yaptılar… Biri Emniyet Müdürü, diğeri ise İçişleri Bakanı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplumsal hafızalarda yer edinen o iki ismin tutum ve davranışları da bu arşive eklenerek ‘yaşamamız gerekene sevinir olduk!’ notuyla tarihe not düşüyor.

Aydın’da KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda yaşanan acı bir olay sonucu meydana gelen asansör kazasında Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4’üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybetti. Yaşanan bu olay öğrenciler arasında büyük bir infiale neden oldu. Öğrenciler, yurdun önünde protesto eylemleri yaptı, sloganlar attı. Aydın’da gerçekleşen eylemler bir anda ülke geneline yayıldı. Ülke genelinde bildik görüntüler yaşandı. Öğrenciler, çeşitli engellemelerle karşılaştı, ters kelepçeyle gözaltına alındı.

ALIŞIK OLMADIĞIMIZ DAVRANIŞ

Aslında olması gereken ama alışık olmadığımız için bize ilginç gelen haber Çanakkale’den geldi.  İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, kazayı protesto eden üniversite öğrencileri için ‘yolların açılması’ ve ‘müdahale edilmemesi’ talimatını verdi. Bizzat protestonun yapıldığı olay yerine gitti. Babacan ve şefkatli tavırları, üslubu, naif ve nazik tutumu, tarzıyla dikkatleri üzerine çekti. Emniyet Müdürü Arıcı, ayrıca yurtlara girişte öğrencilerin imzalarının toplanmaması için Vali ve KYK müdürleri ile bizzat görüştü. Arıcı’nın son talimatı ise çevik kuvvet otobüsleri ile protesto sonrası öğrencilerin güvenli bir şekilde yurtlarına dönmeleri oldu.

Emniyet Müdürü Arıcı’nın tutumu, tedirginlik yaşayan öğrenciler ve velileri, vatandaşları rahatlattı. Takdirle karşılandı. Emniyet Müdürü Arıcı’nın ve teşkilat mensuplarının tutumu ülke gündeminde anlık olsa da yer buldu.

YERLİKAYA, TAKDİR ALDI

Cumhuriyet’in 100. Yılında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşım ise ‘yaşamamız gerekene sevinir olduk’ dedirtti. Bakan Yerlikaya videodaki konuşmasında Gazi Mustafa Kemal’e sık sık değinerek şunları ifade etti:

Bağımsızlığımızın nişanesi Cumhuriyetimiz Türkiye yüzyılının ilhamı, büyük ve güçlü Türkiye hedefimizin miladıdır. Çanakkale’de ‘Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum’ diyen kararlılıktır Cumhuriyet. İstanbul’un işgalinde, boğazı yaran düşman gemilerine bakıp ‘Geldikleri gibi giderler’ diyen iradedir. Büyük Taarruz’da ‘Vakit tamam, inşallah zafer bizimdir’ diyen inançtır Cumhuriyet. En büyük eserini gençlere emanet eden ve ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz vatanımız için feda-i can eyleyen şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmet millet ve şükranla yad ediyorum. Bir asırdır değişmeyen heyecanımız ve inancımızla Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun

Bakan Yerlikaya paylaşımını “Cumhuriyet, omuzlarında cepheye mermi taşıyan nenelerimizin son vasiyetidir. Cumhuriyet, mermisi bitince süngüsünü takarak taarruza kalkan Mehmetçiğin cesaretidir. Bizim Cumhuriyet’imizin harcında binlerce şehidimizin aziz canı, kahraman gazilerimizin asil kanı var. Selam olsun Kara Fatma’ya, Şerife Bacı’ya, Gördesli Makbule’ye… Selam olsun Yörük Ali Efe’ye, Demirci Mehmet Efe’ye, Şahin Bey’e… Selam olsun Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e. Cumhuriyetimiz’in 100. yaşı kutlu olsun” notuyla yayınladı.

Haber Merkezi

Bakın ne yaptılar… Biri Emniyet Müdürü, diğeri ise İçişleri Bakanı

Yorumlar kapalı.

Örnek Resim
Örnek Resim