Bazı kişiler neden ‘COVID’ olmadı

İngiliz bilim insanları, bazı kişilerin COVID-19 virüsüne maruz kalmalarına rağmen hastalanmadıklarını tespit etti. Imperial College London'da yürütülen araştırma, bu kişilerin benzersiz bağışıklık tepkileri sayesinde sürekli olarak hastalıktan kaçındıklarını ortaya koydu. Araştırma bulgularına göre, burun astarındaki lokal bir bağışıklık tepkisi, virüsü tanımlayıp enfeksiyona neden olmasını engelliyor.

Bazı kişiler neden COVID olmadı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz bilim insanları, COVID-19 üzerine yaptıkları bilimsel çalışmada, bazı kişilerin virüse maruz kalmasına rağmen COVID-19 olmadıklarını tespit etti.

İngiltere merkezli Imperial College London bünyesinde yürütülen bir COVID-19 bilimsel çalışmasının bir parçası olarak bilim insanları, COVID -19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüyle mücadele edebilen kişilerin, sürekli hastalıktan kaçınmalarına yardımcı olan benzersiz bağışıklık tepkilerine sahip olduğunu buldu. Kişi virüse maruz kalmadan önce ve sonra elde edilen bulgulara göre burun astarındaki lokal bir bağışıklık tepkisinin, bireylerin virüsü tanımlamasına ve enfeksiyona neden olacak bir yer edinmesini engellemesine olanak tanıdığı ifade edildi.

ENFEKSİYON YAYILIMINI ÖNLÜYOR

Virüsü hemen temizleyen bireyler, tipik bir yaygın bağışıklık tepkisi göstermedi; bunun yerine, burunda daha önce hiç görülmemiş, incelikli, doğuştan gelen bağışıklık tepkileri oluştu. Araştırmacılar, HLA-DQA2 adı verilen bir genin maruz kalmadan önce yüksek düzeyde bulunmasının, insanların uzun süreli bir enfeksiyonun yayılmasını önlemesine de yardımcı olduğunu öne sürüyor.

HABER MERKEZİ 

 

Bazı kişiler neden ‘COVID’ olmadı

Yorumlar kapalı.