‘Bebek katilleri yargılanacak’

Saadet Partisi İzmir İl Başkanlığı, İsrail'in Gazze'de soykırım suçu, savaş hukuku ve insan hakları ihlalleri işlediği gerekçesiyle İsrailli yetkililer hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Adalet Sarayı önünde bir araya gelen Saadet Partililer, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki göstererek, “Bebek katilleri yargılanacak” pankartı açtı.

Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, suç duyurusu öncesinde konuya ilişkin basın açıklaması yaparak, İsrail’in 1948’den bu yana adım adım Filistin topraklarını işgal ettiğini, akıl almaz zulüm ve cinayetlerle dünyanın gözü önünde bir soykırım gerçekleştirdiğini söyledi.

Gazze’nin adeta bir toplu mezara dönüştürüldüğünü belirten Erduran, “Yeryüzündeki tüm kötülüklerin, vahşetin ve katliamın suç ortağı, her teröristin hamisi olan Amerika’nın da desteğini alan terör devleti İsrail Gazze’de, dünya tarihinin en alçak soykırımına devam ediyor. Su, elektrik ve internet kesiliyor. Hastaneler, ambulanslar, okullar, evler bombalanıyor. Fosfor bombalarıyla her gün yeni savaş suçları işleniyor. Savaşın bile bir hukuku olmasına rağmen İsrail ne kural tanıyor, ne de hukuk. Dur durak bilmeyen şeytan İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 4 bin 710’u çocuk ve 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kardeşimizi şehit etti. ‘Bu kadar da alçalmazlar’ zannıyla hastane bahçesine sığınan binlerce masum insanı füzeyle katletti.” diye konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 11 Ekim’de Riyad’da gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıya değinen İl Başkanı Erduran, “İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin liderleri; İsrail’le bütün ilişkilerin askıya alınması, petrol ambargosu kozunun kullanılması ve İsrail uçaklarına hava sahasının yasaklanması gibi caydırıcı kararlar almak yerine her zaman olduğu gibi dilek ve temennilerden oluşan bildiri yayınlamaktan başka bir şey yapmadılar. Nasıl olur da bu kadar

lider bir araya gelip, sadece kınayıp, sadece bildiri yayınlayıp dağılır? Onlarca uçakla, yüzlerce araçla, binlerce kişiyle gittiğiniz Riyad’dan Gazzeli çocukların yüzünü güldürecek tek bir sonuç çıktı mı? ‘Çıkarlarınızı ve iktidarınızı korumak istiyorsanız; sessiz kalın!’ diyen Netanyahu’dan bu kadar mı korkuyorsunuz!” ifadelerini kullandı.

Mustafa Erduran, açıklamasında “Bu ateş herkesi yakar! Mazlumların ahı, zalimleri ve sessiz kalarak bu zulme ortak olan herkesi muhakkak yakalar, perişan eder! Biz size defalarca; ‘ABD ve İngiltere bölgeye savaş gemilerini gönderirken, siz niye göndermiyorsunuz?’ diye sorduk. Meğer siz de gemilerinizi gönderiyormuşsunuz! Fakat Filistin’e değil İsrail’e! Ama savaş gemilerini değil, ticaret gemilerini! Limanlarımızdan her gün gemilerle İsrail’e sevkiyat yapılmaya devam ediliyor. Barut ve çelik gibi silah yapımında kullanılacak malzemeler dâhil, akaryakıt ve gıda, ne ararsanız var! Öyle ki İsrail’e ihracatta Türkiye üçüncü sırada yer alıyor. Vatandaş boykot ederken, bunlar ticaret hacimlerini katlamaya devam ediyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin için defalarca kez “kırmızıçizgimizdir” dediğini hatırlatan Erduran, şöyle devam etti: “Büyük İsrail Planı dâhilinde etrafımız adım adım kuşatılırken nasıl bu kadar duyarsız kalınıyor, hakikaten anlamakta zorlanıyoruz. Her gün onlarca bebeği ve çocuğu katledenleri sadece kınamak, sizin vicdanlarınızı nasıl teskin ediyor! Yapabileceğiniz onlarca şey varken; hamasi nutuklar atmakla, yavan bildiriler yayınlamakla nasıl yetiniyorsunuz! Kudüs’ün doğusu da batısı da Filistinlilerindir! Gazze ne kadar güvende ise Ankara da işte ancak o kadar güvendedir! Dünya tarihinin en alçak soykırımına girişen İsrail’in ve onun hamisi Amerika’nın elde edebileceği tek şey var: O da yenilmek ve tüm zulümleriyle beraber yeryüzünden silinmektir. Bugün bizler burada, sadece elimizden geleni ortaya koyabiliyoruz. İktidarın icra gücü bizim elimizde olmadığı için hukuka başvuruyoruz. Ancak, günü gelecek, İsrail’e öyle bir tokat atacağız ki, o gün nihayet mazlumların yüzü gülecek ve bir gün inşallah özgür Filistin’de buluşacağız.”

Saadet Partisi İzmir İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusunda İsrail devlet yöneticilerinin “soykırım”, “kasten öldürme”, “kasten yaralama”, “savaş ve saldırı suçları”, “insanlığa karşı suçlar”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “konut dokunulmazlığının ihlali” ile benzeri suçlardan cezalandırılmaları talep edildi.

İl Başkanı Erduran’ın imzasıyla yapılan başvuru dilekçesinde İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Başbakan Yardımcısı Yariv Levin, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail İstihbarat Bakanı Gila Gamliel ve İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in isimlerine yer verildi.

HABER MERKEZİ

‘Bebek katilleri yargılanacak’

Yorumlar kapalı.