Cevdet Yılmaz vatandaşın cebinden çıkacak vergiyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyon ve kredi kartı harcamaları sayesinde ilk 5 ayda 1,4 trilyon lira vergi topladıklarını, yeni vergi zamlarıyla 1 trilyon 71 milyar lira daha tahsil edeceklerini dile getirdi.

TL Dönüşümlü KKM'de yeni düzenleme yapıldı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yüksek enflasyon sayesinde vatandaştan daha fazla vergi aldıklarını itiraf etti ve yeni vergi zamlarıyla 1 trilyon liranın üzerinde toplayacaklarını açıkladı.

Ek vergi yasa teklifini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunan Cevdet Yılmaz, bu yılın ilk 5 ayında bütçe gelirlerinin yüzde 49 artışla 1 trilyon 612 milyar liraya çıktığını, vergi gelirlerinin ise yüzde 55,6 artarak 1 trilyon 371 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Bütçe gelirlerinde yaşanan bu hızlı artışın en önemli nedenlerinden birinin yüksek enflasyon ile vatandaşın kredi kartıyla yaptığı harcamalardan kaynaklandığına işaret eden Yılmaz, depremin olumsuz etkisine rağmen vergi gelirlerinde beklenenin üzerinde artış yaşandığını belirtti.

VATANDAŞIN ÖDEYECEĞİ EK VERGİLER

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, geliri artırmaya yönelik aldıkları tedbirlerin (ek vergiler) etkisiyle yıl sonuna kadar bütçe gelirlerindeki artışın ilk 5 aydaki artışın çok daha fazla üzerinde gerçekleşeceğini söyledi.

Yılmaz, ek vergiler yoluyla halkın cebinden 1 trilyon 71,1 milyar lira fazladan vergi toplayacaklarını açıkladı. Ancak gerçekte toplanacak vergi 1 trilyon 150 milyar lirayı bulacak. Yılmaz’ın 79,5 milyar liralık ret ve iadeleri vergi gelirlerinden düştükten sonra açıklaması dikkat çekti. Cevdet Yılmaz, vergi zamlarıyla halktan toplanacak ek vergi tutarlarını şöyle açıkladı:

Gelir Vergisi: 201.4 milyar

Kurumlar Vergisi: 163.1 milyar

KDV: 237.3 milyar

ÖTV: 306.6 milyar

MTV: 32.6 milyar

Damga Vergisi: 30 milyar

Harçlar: 28.6 milyar

BSMV: 33.2 milyar

Diğer vergiler: 38.3 milyar

 

Haber Merkezi

Cevdet Yılmaz vatandaşın cebinden çıkacak vergiyi açıkladı

Yorumlar kapalı.