CHP’de belediye başkan aday adaylığı süreci sürüyor

CHP içerisinde belediye başkanı aday adaylığı süreci devam ediyor.

CHP MYK'dan İzmir için çıkan isimler belli oldu!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP içerisinde belediye başkanı aday adaylığı süreci devam ediyor. Yerel seçim aday adaylığı için yapılan başvurular 5 Aralık Salı gününe kadar uzatıldı. Bugüne kadar CHP’ye büyükşehir ve il belediye başkanlığı için yaklaşık 1300, belediye meclis üyelikleri için de 6.500 başvuru yapıldı.

31 Mart 2024’teki yerel seçim için hazırlıklarını sürdüren CHP’de aday adaylarının başvuruları devam ediyor. Başvurulardaki yoğunluk nedeniyle il ve ilçe başkanlıklarına yapılan başvuruların süresi, MYK kararıyla 5 Aralık’a kadar uzatıldı.

BÜYÜKŞEHİR’DE 50 BİN LİRA

CHP MYK kararı doğrultusunda, büyükşehir belediye başkanlığı için aday adaylarından 50 bin lira, nüfusu 500 bin ve üzeri il ve ilçeler için 30 bin lira, 250-500 bin arasındaki yerlerde belediye başkanlığı için 20 bin lira gibi bir ücret talep ediyor.

Belediye meclis üyelikleri için ise farklı nüfus gruplarına göre farklı ücretler belirlenmiş durumda. Örneğin, nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 10 bin lira ödeniyor.

CHP’de yaklaşan yerel seçimlerle ilgili Murat Karayalçın, Gökhan Günaydın, Veli Ağbaba, Seyit Torun ve Bihlun Tamaylıgil’den oluşan bir danışma kurulu oluşturuldu. Bu kurul, adayları belirlemek gibi bir görevi olmayıp, daha çok yerel seçim süreçlerine katkı sağlamış deneyimli isimlerden oluşuyor.

Aday belirleme süreci, memnuniyet anketleri, aday anketleri ve örgüt denetiminde ön seçim yöntemleriyle gerçekleşecek. Tüm süreç, ilçe ve il başkanlıklarının doğrudan katılımıyla yürütülecek.

Mansur Yavaş, aday adaylığı için başvurusunu bugün gerçekleştirdi. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illerdeki adaylık durumu büyük merak konusu. İzmir’de Tunç Soyer, Ankara’da Mansur Yavaş ve İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun adaylıkları kesin gözüyle bakılıyor.

KARAR BEKLENİYOR

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret ederek yerel seçimlerde iş birliği çağrısında bulundu. İki parti arasındaki iş birliği için İYİ Parti’nin Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerinin vereceği karar bekleniyor. Eğer karar olumlu çıkarsa, iki parti yetkilileri iş birliği yapacakları bölgeleri görüşmek üzere bir araya gelecek.

Bu süreçte Pazartesi günü PM toplantısı gerçekleştirilecek ve burada yerel seçim hazırlıkları ile İYİ Parti’nin vereceği karar detaylıca ele alınacak. Bu karar doğrultusunda CHP’nin yerel seçimler için yol haritası belirlenecek. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 3 Aralık Pazar günü Antalya’da yapılacak MYK toplantısına başkanlık edecek.

Haber Merkezi

CHP’de belediye başkan aday adaylığı süreci sürüyor

Yorumlar kapalı.