Çifte bayram kutluyorlar

İzmir’de 19 yaşındaki teyze Hayat Elbi, 11 aylık yeğeni Eren Aslan’a karaciğeri ile hem hayat hem bayram hediyesi verdi

Çifte bayram kutluyorlar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı’na günler kala İzmir’de filmlere konu olacak organ nakli operasyonu yaşandı. Nazlıcan-Uğur Admış çiftinin ikiz bebek heyecanları, gebeliğin 28. haftasında kâbusa döndü. Doğduğunda Eren Aslan ismini verecekleri oğullarının safra yolları yoktu, dünyaya geldikten sonra karaciğer nakline ihtiyacı olacaktı.

Anne Nazlıcan Admış, 5 Haziran 2023’de oğlu Eren Aslan ile kızı Güneş ela’yı kucağına aldı. Daha ilk günden ikizlere ayrılık göründü. Bir üniversite hastanesinde kuvöze konan ve 21 gün yoğun bakımda hayata tutunmaya çalışan hem Eren Aslan bebek hem doktorların amansız mücadele başladı.

Sağlık durumu iyice kötüleşince anne-babası Eren Aslan bebeği organ nakli umuduyla Acıbadem Kent Hastanesi’ne götürdü. Babası kan grubu uymadığı, annesi de lohusa olduğu için verici olamadı. Çaresiz anne-baba ile yaşam savaşı veren Eren Aslan bebeğin imdadına, daha o doğmadan ‘Ben seve seve donör olurum’ diyen teyze Hayat Elbi yetişti.

Acıbadem Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç da; Doç. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Doç. Dr. Mert Akan, Uzm. Dr Alihan Pirim ve Uzm. Dr. Özgür Bolat’tan oluşan ekibin operasyonu ile teyze Hayat, 11 aylık yeğeni Eren Aslan’a hem doğum günü hem de bayram armağanı olarak ‘hayat’ hediye etti.

ANNE KARNINDA TEŞHİS KONULDU

İzmir’de oturan Nazlıcan Admış (30), eşi Uğur Admış’a (32) bebek müjdesini verdiğinde büyük sevinç yaşamış, ikiz gebelik olduğunu öğrendiklerinde mutlulukları katlanmıştı.  Ancak gebeliğin 28. haftasında yapılan rutin muayenede ikizlerden erkek bebeğin safra yollarında sorun olduğu belirlendi. Bu sorun nedeniyle bebeğin doğduktan sonra karaciğer nakline ihtiyacı olacağı söylendi.

GEÇ KALINSA BEBEK HAYATTA OLMAZDI

Prof. Dr. Murat Kılıç, film gibi hikayeyi şöyle özetledi: “Eren Aslan 11 aylık bebekti ve doğuştan sarılık olup sarılığı geçmeyince biliyer atresi şüphesi dediğimiz bir hastalığı vardı. Biliyer atresi doğuştan safra yollarının olmaması ve buna bağlı kısa zamanda karaciğer sirozu gelişmesiyle sonuçlanan bir hastalık. Tek tedavisi de çare karaciğer nakliydi. Teyzesi de gönüllü olunca operasyonu yaptık. Doku tuttu, sorun çıkmadı. İkisi de sağlıklı şekilde taburcu edildi.”

“HAYAT’I BEN BÜYÜTTÜM O DA OĞLUMA CAN OLDU”

Kız kardeşinin adı gibi oğluna hayat verdiğini ve kötü günleri geride bıraktıklarını belirten anne Nazlıcan Admış, şöyle konuştu: “Hayat’ın dünyaya gelmesinde benim anneme babama baskım çok oldu, onlar hiç istemiyor bense kardeşim olsun istiyordum. Aramızda 10 yaş var. Annem kardeşimi doğurduktan sonra hastalanmıştı, babaannem yanımızdaydı, Hayat’a ben bakmıştım, onun her şeyinde yanındaydım.  Şimdi diyorum ki annem benim için, oğlum için  bir ‘Hayat’ doğurmuş.”

BOŞUNA MI ‘ANNE TEYZE YARISIDIR’ DEMİŞLER

Yeğenine  ‘can’ olan Hayat Elbi,  tarifi olmayan mutluluğunu şöyle kelimelere döktü: “Adım Hayat. Çok erken doğmuşum. Ölecek sanılmışım. O yüzden yani yaşama tutununca, anneme yeni bir yaşam sunuyor gibi olduğum için annem ismimi Hayat koymuş. İlk hayatım annem, ikinci hayatı da yeğenime verdim. İkizlerin 5 Haziran’da doğum günleri vardı. Ben Eren’e akülü araba almak istiyordum, birlikte sahilde gezelim diye. Bir sene boyunca bu hediyeyi düşünmüştüm, oysa doğum gününde ona yeni bir hayat verecekmişim. Ama doğum gününe yeni bir hayat sundum. Yine olsa yine hiç düşünmeden gönüllü olurum.”

HABER MERKEZİ

 

 

Çifte bayram kutluyorlar

Yorumlar kapalı.