Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Cezayir'e gitti. Erdoğan, 13.55'te Cezayir'e vardı, Cezayir Huari Bumedyen Havalimanı'nda Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun tarafından karşılandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Cezayir’e gitti. Erdoğan, 13.55’te Cezayir’e vardı, Cezayir Huari Bumedyen Havalimanı’nda Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun tarafından karşılandı. Karşılama sırasında, geleneksel kıyafetleriyle giyinmiş iki çocuk, Erdoğan’a çiçek takdim etti.

Daha sonra, havalimanında resmi bir karşılama töreni düzenlendi. Erdoğan ve Tebbun, tören alanındaki yerlerini aldıktan sonra iki ülkenin milli marşları çalındı. Tören, Erdoğan ve Tebbun’un kıta geçişini denetlemesiyle devam etti ve ardından heyetler birbirlerine tanıtıldı.

Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Cezayir’e eşlik etti.

İŞ BİRLİĞİ ÇALIŞMALARI

Ziyaret kapsamında Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin İkinci Toplantısı yapılacak. Bu toplantı, Erdoğan ve Tebbun’un liderliğinde gerçekleştirilecek ve ilgili bakanların katılımıyla düzenlenecek. Toplantıda, son zamanlarda ivme kazanan Türkiye-Cezayir ilişkileri detaylı bir şekilde ele alınacak ve iki ülke arasındaki iş birliğini artırmak için adımlar atılması konuşulacak.

Görüşmeler sırasında, sadece ikili ilişkiler değil, aynı zamanda Gazze’de ve işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları gibi bölgesel ve küresel konular da tartışılacak. Konsey Toplantısı sırasında, Türkiye-Cezayir ilişkilerine önemli katkılar sağlayacak çeşitli anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanması bekleniyor.

Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir’de

Yorumlar kapalı.