Dolar neden yükseliyor?

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, son günlerdeki Dolar/TL kurundaki artışı "Neden Kur Yükseliyor?" başlıklı yazısında ele aldı. Eğilmez, genellikle bayramlar öncesinde ve sırasında dolar kurunun düşmesi gerektiğini ancak bu sefer tam tersi bir durumla karşılaşıldığını vurguladı.

Dolar neden yükseliyor?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez’in, Dolar/TL kurunun neden yükselişe geçtiğine ilişkin “Kur Niçin Yükseliyor?” yazısı dikkat çekti. Eğilmez, kurdaki yükselişin arkasındaki temel etkenleri şöyle sıraladı:

Yurt dışından düşük faizle döviz getiren yatırımlar, bu parayı Türk lirasına çevirip yüksek faizli mevduat veya devlet tahvili alarak kar elde ediyorlar. Bu durum Türk lirasına olan talebi artırırken, dövize olan talebi düşürüyor ve kura aşağı yönlü baskı uyguluyor.

YUKARI YÖNLÜ BASKI

Citibank’ın Türkiye’den çıkış kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimine yönelik sözleri, yatırımcılar arasında sonbaharda faiz indirimi beklentisi yarattı. Bu durum, Türk lirası varlıklarından çıkışı ve kura yukarı yönlü baskıyı tetikledi.

ARTAN ENFLASYON

Artan enflasyon, Türk lirasının değer kaybına yol açıyor. Bu durum da yatırımcıların Türk lirası varlıklarına olan ilgisini azaltıyor ve kura yukarı yönlü baskı uyguluyor.

YAPISAL SORUNLAR

Eğilmez, enflasyonun sadece faizle çözülebilecek bir sorun olmadığını, köklü yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu da vurguladı. Ekonomist, Bankacılık reformu, kamu mali disiplininin sağlanması ve AB ile tam üyelik müzakereleri gibi adımların atılması, geleceğe yönelik olumlu beklentiler yaratarak enflasyonun ve kurdaki dalgalanmaların kontrol altına alınmasına yardımcı olabileceğini belirtti.

HABER MERKEZİ

 

Dolar neden yükseliyor?

Yorumlar kapalı.