Efes Selçuk’ta Genç gazeteciler Ustalarla buluşacak

 İzmirli genç gazeteciler, tarım gazeteciliği ve önemi için Efes Tarlası Yaşam Köyü'nde bir araya gelecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmirli genç gazeteciler, usta tarım gazetecileriyle Selçuk’ta buluşacak. İzmir’de gazetecilik bölümünde okuyan öğrenciler ve yeni mezun olmuş gazeteciler ile alanında uzman olan gazetecilerin buluşacağı Genç Gazeteciler için Tarım Gazeteciliği Buluşması’nda tarım gazeteciliği ve gazetecilikte branşlaşma konuşulacak.

15-16 Temmuz’da

Selçuk Belediyesi ev sahipliğinde Seferi Keçi ve Seferihisar Gazeteciler Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşecek olan etkinlik, 15-16 Temmuz 2023 tarihlerinde Efes Tarlası Yaşam Köyünde hayata geçirilecek. Genç gazetecilere yönelik düzenlenecek atölye çalışmaları, duayen tarım gazetecisi Ali Ekber Yıldırım’ın tarım gazeteciliğinin ana hatlarını paylaşacağı ‘Tarım Gazeteciliği ve Tarım Politikaları’ adlı oturumu ile başlayacak.

Yıldırım’ın ardından İlkses Gazetesi Yazı İşleri Müdür Erdal Erek, ‘Gazetecilikte Branşlaşma ve Tarım Gazeteciliğinin Önemi’ oturumu ile branşlaşmanın ve tarım gazeteciliğinin kurumların yazı işlerindeki faydalarına değinecek. Atölyelerin ilk günü tarım ve gıda yazarı ziraat mühendisi Bilge Keykubat’ın, ‘Tarım ve Gıda Gazeteciliği ve Yerel Yönetimler’ ile ‘Tarım, Gıda ve Sosyal Medya’ adlı oturumları ile sona erecek.

Üreticilerle haber çalışması yapılacak

Tarım gazeteciliği atölyesinin ikinci günü Ümit Şahinler’in ‘Tarım Gazeteciliğinde Habercilik’ paneli ile başlayacak olup, Baha Okar’ın ‘Tarımda Çözüm Gazeteciliği’ paneli ile devam edecek. Ardından saha haberciliğin detayları ve sahada üretici ile doğru iletişim için ‘Sahada Tarım Gazeteciliği’ atölyesi çerçevesinde Belevi’de 16 Temmuz tarihinde gerçekleşecek Şeftali Festivali’nde Selçuklu üreticiler ziyaret edilerek yerinde haber çalışması yapılacak.

Gelecek nesillere kaynak oluşturacak

Atölyelerin tamamı ve iki gün boyunca yapılan tüm çalışmalar hem gelecek nesillere kaynak oluşturması hem de katılamayanların ulaşabilmesi için ‘Genç Gazeteciler için Tarım Gazeteciliği El Rehberi’ adıyla basılı olarak hazırlanacak. Bu rehber, aynı zamanda web sitesi aracılığıyla dijital olarak da yayınlanacak.
Çalışmanın devamlılığı ve tarım gazeteciliğinde kendini geliştirmek isteyen genç gazetecilerin pratik yapabilmesi için tarım temalı bir çevrimiçi haber sitesi kurulacak ve bu sitede kendini geliştirmek isteyen gazeteciler içerikler üreterek, editör kontrolüyle haber çalışmalarını yayımlayabilecek.

İHA

 

Efes Selçuk’ta Genç gazeteciler Ustalarla buluşacak

Yorumlar kapalı.