Erdoğan’dan muhalefete tepki: Bölücü örgüte sempati duyanlarla ittifak kurmayı marifet saydılar

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefeti hedef aldı. Kürsüden, CHP lideri Özgür Özel'e yüklenen Erdoğan, "Bölücü terör örgütleriyle opera dinlemeyi marifet saydılar" diye konuştu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM’deki haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırbaşları şu şekilde:

  • AK Parti’nin ülkeye hizmet sancağını, vatanımızın dört bir yanında gururla dalgalandıran saygıdeğer hanımefendileri, genç kardeşlerimi, dualarını yanımızda hissettiğimiz aziz milletimin her bir ferdini buradan hürmetle selamlıyorum. Türkiye Yüzyılı inşası için gece gündüz demeden çalışan, koşan tüm kardeşlerime selamlarımı iletiyorum.
  • Gazze’nin mazlum insanlarını en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Gazzeli kardeşlerimiz 7 Ekim’den beri insanlık tarihinin en kalleş saldırılarına maruz kaldılar. Camileri bombalandı, okulları harabeye çevrildi, hastaneleri yerle yeksan edildi. Mülteci kampları bilinçli şekilde hedef alındı. Gıdasını, yakıtını, ilacını, ekmeğini, elektriğini, suyunu, iletişimini kesip 360 kilometrekarelik açık hava hapishanesine sıkıştırdıkları insanlara adeta soykırım uyguladılar. Her türlü zulmü yaptılar.
  • Gazze’deki İsrail zulmüne maruz kalanların 7 Ekim’den beri yaşadıkları tam bir cehennem. Yaklaşık 16 bin Gazzeli kardeşimiz İsrail’in saldırılarında şehit oldu. Gazze’deki binaların 3’te 2’si yıkıldı ya da tahrip oldu. Gazze’de son asrın en büyük mezalimlerinden birini yapan Netanyahu adını tarihe şimdiden ‘Gazze Kasabı’ olarak yazdırmıştır.

“İSPANYA’YI TEBRİK EDİYORUM”

  • Dik duruşu için İspanya’yı tebrik ediyorum. BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığımız telefon görüşmesinin gündemin Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı insani dramdı. Yarın Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidiyoruz. Dubai ziyaretimizde Gazze’yi ele alacak, Gazze halkı için neler yapabileceğimizi konuşacağız.
  • Netanyahu’nun siyasi ömrünü uzatmak için daha çok kan dökmesinin, can almasının önüne mutlaka geçilmelidir. Netanyahu, tüm Yahudilerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Dünyada antisemitizmle birlikte İslam düşmanlığı da yükseliyor. Fanatik denilerek, akli dengesi bozuk denilerek, aşırı sağcı denilerek önemsizleştirilmeye çalışılan teröristlerle mücadelede Batılı devletlerin isteksiz davrandığını biliyoruz.
  • Gazzeli kardeşlerimize yönelik insani yardımlarımız devam ediyor. Mısırlı kardeşlerimizle işbirliği içinde 12 uçak ve 1 gemi dolusu yardım malzemesini El Ariş’e sevk ettik. İkinci gemimiz bugün yola çıkıyor. Kanser hastaları ve çocuklar başta olmak üzere yaralıların Türkiye’ye intikalini sağlayarak tedavileri ile ilgileniyoruz. Gazze’de kuracağımız Sahra Hastanelerinin yer tespit çalışmaları yapılıyor. Gazze’deki vatandaşlarımızın tahliyesini de büyük ölçüde tamamladık. Rehinelerin salınması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi için temaslarımıza hız vereceğiz.

MERKEZ BANKASI KARARLARI

  • Bölgemizdeki krizlere, depremlerin olumsuz etkilerine rağmen yakaladığımız ivmeyi değerli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve inovasyon odaklı çalışan her girişimcimizin yanındayız. Merkez Bankamız bu amaçla geçen hafta önemli bir karar aldı. Avans kredisine yıllık 100 milyar limit tahsis edildi. 3 yıl boyunca toplam 300 milyar lira limit ayrılacak. Ayrıca ihracatçılarımız için reeskont kredi limitlerini 10 kat artırarak 3 milyar lira seviyesine çıkardık. Her iki kararın özel sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum. Merkez Bankası rezervlerimizin eylül 2014’ten bu yana ilk kez 134.5 milyar dolara çıktığının müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

“DEPREMİ SİYASETEN FIRSATA ÇEVİRMEK İSTEYENLER OLDU”

  • Deprem bölgesindeki fahiş fiyatları konuşmaktan hicap duyuyoruz. Depremi siyaseten fırsata çevirmek isteyenler olduğu gibi ekonomik kazanca dönüştürmek isteyen tamahlar da var. Deprem turistleri son seçimlerde sandıkta derslerini aldılar, milli iradenin şamarını yediler. Ekonomik hayattaki deprem fırsatçılarına da biz göz açtırmıyoruz. Yapı malzemeleri ve yapım işlerinde piyasa gerçekleri ile izah edilmeyecek fahiş fiyatlar söz konusu. Aynı malzeme aralarında 60-70 kilometre olan iki şehrimizde yüzde 30 farkla satılıyor. Aç gözlülükten kaynaklanan bu vicdansızlığın üzerine gitmekte kararlıyız. Genel afet bölgesi ilan edilen yerlerde 2025 sonuna kadar mevcut cezaların 10 kat daha ağır uygulanmasını sağlayacağız. Deprem konutlarını tamamlamak için bölgede çalışan firmalarımıza da her türlü desteği vereceğiz.
Erdoğan’dan muhalefete tepki: Bölücü örgüte sempati duyanlarla ittifak kurmayı marifet saydılar

Yorumlar kapalı.