Foçalılardan JES eylemi

Foçalılar Nihat Dirim Demokrasi Meydanı’nda toplanarak ilçede yapılmak istenilen JES projesine karşı eylem yaptı. Halk, JES projesi iptal edilinceye kadar mücadeleye devam edecekleri vurguladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformunun çağrısı ile Foçalılar jeotermal projesine karşı durmak için Nihat Dirim Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eyleme, siyasi parti temsilcileri, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve Belediye Meclis üyeleri de destek verdi. Eylemde, “Foça’ya sahip çık başka Foça yok”, “Havamıza, suyumuza, toprağımıza sahip çıkıyoruz”,  “Tarım ve yaşam alanlarına sahip çıkıyoruz”, “JES istemiyoruz”, “Rant projelerine hayır” yazılı dövizler açıldı. Basın açıklamasını okuyan Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu Sözcüsü Ramis Sağlam, JES projesi iptal edilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, tüm doğa dostlarını ve Foçalıları birlikte mücadele etmeye çağırdı.
Foça yarımadasına yönelen rant talan politikası doğrultusunda her gün yeni bir saldırının eklendiğini söyleyen Sağlam, “sağlık turizmi” adı altında jeotermal kaynak arama sondaj girişimlerinin başlatıldığını ifade etti. Proje için jet hızıyla “Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir” kararı verildiğini hatırlatan Sağlam, “Foça’nın sağlık turizmine ihtiyacı mı var? Bu projenin Foça’ya katkısı ne olacak?” sorularını sordu. Sağlam, jeotermal sondaj çalışması yapacakları bölgenin arkeolojik ve tarihi sit alanı, özel çevre koruma bölgesi, zeytinlik ve ormanlık alan olduğunu dile getirdi.

HABER MERKEZİ

Foçalılardan JES eylemi

Yorumlar kapalı.