Gözler İzmir adaylarında.. Ağır toplar liste başı!

Yerel seçim startı başladı. Partiler adaylarını belirmeye çalışırken İzmir’de kadın aday vurgusu yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için kulislerde CHP’den Selin Sayek Böke, AK Parti’den ise Ceyda Bölünmez Çankırı'nın isimleri konuşuluyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel seçim heyecanı başladı. Partilerde aday belirleme çalışmaları devam ediyor. İzmir’de yarışın AK Parti ile CHP arasında geçmesi beklenirken iki partinin de adayları daha netleşmedi. Kulislere yansıyan bilgiye göre iki partide kadın aday vurgusu ön plana çıkıyor. Aday adaylığını açıklayan İzmir Büyükşehir’in CHP’li başkanı Tunç Soyer’in ikinci dönemine ilişkin partisinin tavrı netlik kazanmazken bazı partililer  gelecek dönem için yeni isimler ortaya atıyorlar, hatta kadın adaya daha sıcak bakıyorlar. Aynı şekilde, 2002’de iktidara geldiği dönemden bu yana İzmir’de istediği ivmeyi yakalayamayan AK Parti’nin de bu seçimde kadın bir adayı ön plana çıkarmak istediği kulislerde dolaşıyor.

whatsapp image 2023 11 24 at 17.15.27

Selin Sayek Böke

CHP’DE BÖKE

Uzun dönemdir İzmir ve ilçelerinde belediye başkanlıklarını kazanan CHP’de yerel seçimler öncesi yoğun bir aday adayı hareketliliği yaşanıyor. Kasım ayındaki kurultayda İzmir İl ve ilçe belediye başkanları ile il ve ilçe örgütlerinin çoğunlukla Kılıçdaroğlu’ndan taraf olmuş, fakat seçimi değişimcilerin adayı Özgür Özel kazanarak partinin başına geçmişti. Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla bilinen Tunç Soyer’in, genel başnalıktaki değişim sonrasında yeni dönem için aday gösterilip gösterilmeyeceği belirsizliğini koruyor. Değişimden yana tavır koyan bazı İzmirli siyasetçilerin Tunç Soyer’in adaylığına sıcak bakmadığı, yeni isimler ortaya attıkları  konuşuluyor. Tunç Soyer aday adaylığını açıklarken, kulislerde özellikle kadın aday vurgusu yapılarken ön plana çıkan isimlerin başında ise CHP’de Genel Sekreterlik görevine getirilen Selin Sayek Böke geliyor.

CHP’de Selin Sayek Böke ile mevcut Başkan Soyer’in en güçlü aday olduğu bilinmekle beraber, Aziz Kocaoğlu döneminde İzBB Fen İşleri Daire Başkanı olarak göreve yapmış olan Buğra Gökçe’nin de CHP’de adaylık için ismi ön plana çıkıyor.

agir toplar liste basinda whatsapp image 2023 11 24 at 17.15.27 1

Ceyda Bölünmez Çankırı

AK PARTİ’DE ÇANKIRI

İzmir’de istediği ivmeyi yakalayamayan AK Parti’de ise önceki seçimlerdeki gibi Binali Yıldırım, Veysel Eroğlu, Nihat Zeybekci gibi hükümetin üst kademelerinde görev alan isim yerine, kentin daha kolay benimseyeceği bir isimle seçimlere gitme hesapları yapılıyor. Ve, adayın kadın olması konusu da öncelikli kriter olarak konuşuluyor. Kulislerden yansıyan bilgilere göre, iki dönemdir İzmir’den milletvekili seçilen ve kentle uyumu tartışılmayan Ceyda Bölünmez Çankırı’nın aday olma ihtimalinin yüksek olarak değerlendiriliyor.

Çankırı’nın yanı sıra AK Parti’nin ağır toplarından eski İzmir Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın ismi de adaylık için ön plana çıkıyor. Her seçim dönemi ismi gündeme gelen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in ise aday olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Genel seçimlerde ittifak olarak giren ama istenilen sonucun elde edilmemesiyle dağılan Millet İttifak’ındaki partilerin de aday belirleme çalışmaları devam ediyor. İYİ Parti’de Genel Başkan Meral Akşener tarafından duyurusu yapılan İzmir Milletvekili Ümit Özlale’nin adaylığı kesinleşti. Cumhur İttifakına dahil olma isteğinde bulunup Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul görmeyen Vatan Partisi’nin adayı Serhan Bolluk oldu.

Haber Merkezi

Gözler İzmir adaylarında.. Ağır toplar liste başı!

Yorumlar kapalı.