Gözünü diken çok!

Yaklaşan yerel seçim tarihi, hareketlilik anlamında ülke genelinde belki de en çok İzmir’de hissediliyor. Aday adayları ‘yarışta ben de varım’ diyor. Vatandaş ise ‘Başkan Koltuğu’ ölçülerinden ziyade hizmet bekliyor.

Gözünü diken çok!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Ece İçmez’in haberine göre herkesin gözü koltukta. Hem de öyle böyle değil. AK Parti 20 yıldır özlemini çektiği koltuğu kazanmak, CHP ise kaybetmemek üzerine hesap kitap yapıyor. Başkanlık koltuğuna oturmak isteyenler, bir bir ortaya çıkıyor. Aday adayı olduklarını açıklıyor. Yapacakları hizmetlerden bahsetmeyi ise adaylıklarının kesinleşmesinde sonrasına bırakıyor. AK Parti ve CHP’de adaylık için adı geçenlerin fazlalığı dikkat çekiyor. İyi Parti ile Vatan Partisi’nin kesinleşen Büyükşehir Belediye Başkan adayları ise siyasi arenada boy göstermeyi sürdürüyor. Erol Mütercimler ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Aytunç Çıray’ın gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Yerel seçim heyecanı siyasette tansiyonu yükseltmeye başladı. Büyükşehirler arasında İstanbul ve Ankara adaylarının isimlerinde netlik yaşanırken, belirsizlik hakim olduğu İzmir’de kulislerde büyük bir hareketlilik yaşanıyor, dikkatleri çekiyor. Ahmet Piriştina’dan bu yana Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu kaybetmeyen ve aldığı oylara dayanarak kenti ‘kale’ olarak gören CHP’de önemli isimlerin de arasında yer aldığı aday bolluğu yaşanıyor. Kentte ikinci yüksek oy oranına sahip AK Parti’de temayül yoklaması yapılsa da durum farklı değil; koltuk için eski bakanlardan İzmir milletvekillerine pek çok isim konuşuluyor. İYİ Parti ve Vatan Partisi adaylarını net açıklarken, farklı bir çıkış Erol Mütercimler’den geldi; ‘CHP İzmir’de kazanmak istiyorsa Aytun Çıray’ı aday göstermeli’ dedi. Türkiye nefesini tutarak seçim öncesi kentteki aday yarışını izliyor.

İKİ PARTİNİN ADAYI BELLİ 

İzmir’de İstişare Toplantısı’na katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2024 Yerel Seçimleri’nde İzmir’den aday çıkaracaklarını duyurarak, “Ümit Özlale kardeşimin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını ve inşallah belediye başkanı olacağını ilan ediyorum” dedi.

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Dr. Serhan Bolluk, düzenlediği basın toplantısında yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

ADAY BOLLUĞU 

Diğer yandan AK Parti ve CHP’nin adayları merakla beklenmeye başlandı. Ahmet Piriştina’dan bu yana yaklaşık 25 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu kaybetmeyen CHP’de adaylar ardı ardına çıkıyor. Partide mevcut başkanın yanında önemli isimlerin de arasında yer aldığı aday bolluğu yaşanıyor. AK Parti’de geçen hafta temayül yoklaması yapılsa da netleşen bir durum yok; koltuk için eski bakanlardan İzmir milletvekillerine pek çok isim konuşuluyor. İki partide de, seçim öncesi aday adaylarının yarışı heyecanla izlenirken genel merkezden gelecek isim merakla bekleniyor. İşte kulislerde konuşulan, öene çıkan isimler;

CHP’DEN ÖNEMLİ İSİMLER

31 Mart yerel seçimleri için CHP’de belediye başkan adaylıkları için müracaatlar devam ediyor. ‘Bir dönem daha aday olmak istiyorum’ diyerek aday adaylığını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, il başkanlığına aday adayı başvurusunu yaptı. Adaylık için ismi geçenler arasında Selin Sayek Böke’de var.

Bornova önceki dönem belediye başkanı Olgun Atila, 2024 Yerel Seçimleri’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu duyurdu. Olgun Atilla 2 Aralık 2023 tarihinde CHP İzmir İl Başkanlığında adaylığını açıklayacak.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığına adaylık dosyasını ilk teslim eden isim İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ve önceki dönem İzmir Milletvekili Atila Sertel oldu.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce’nin, CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmak için 1 Aralık itibariyle görevinden istifa etti. Gökce, 2016-2022 arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevinde bulunmuştu.

CHP İzmir Milletvekili görevini yürüten Atila Sertel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıkladı. Atilla Sertel Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Binasında yaptığı konuşmada, “Bu görevi layıkıyla yapacağıma inanıyorum. İzmirliler kimseye torpil yapmaz” ifadelerini kullandı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Tunç Soyer devam etmeyecekse, ben de şehrimize neler yapacağımız, neler vaat edeceğimizi söyleyebilirim. Karar partimizindir”  diyerek adaylığa göz kırptı.

CHP Parti Meclisine seçilen İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ve CHP Grup sözcüsü Deniz Yücel’in de ismi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak geçiyor.

2016-2018 arasında CHP Genel Sekreterliği görevini yürüten Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır da adaylık için ismi geçenler arasındaydı fakat aday olmama kararını açıkladı.

Önceki dönem İzmir milletvekili Bedri Serter, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, eski İzmir Milletvekili ve eski DİSK Başkanı Musa Çam, İYİ Parti’den istifa eden Aytun Çıray, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritlioğlu Sengel ve eski İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, 1989-1999 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Yüksel Çakmur ve 2004-2019  yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yapan Aziz Kocaoğlu’nun da ismi kulislerde geçenler arasında.

AK PARTİ’NİN AĞIR TOPLARI

CHP’nin kalesi olarak görülen İzmir’de 20 yıldır başarısız sonuçlarla karşılaşan Ak Parti 2024 seçimleri için sıkı bir çalışma programı oluşturdukları kaydedildi. Bu nedenle İzmir’de oyları arttırarak ve seçimin kazanılmasında etkinliğinin en doğru olacak adayı belirlemek için eski Gençlik ve Spor Bakanı İzmir Milletvekili Mehmet Kasapoğlu’na özel yetki ve görev verildiği öğrenildi. İzmir’de iki dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapan Burhan Özfatura’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Eski Gençlik ve Spor Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Kasapoğlu ile Konak Engelli Yaşam Köyü’ndeki Engelli Bireyleri Koruma Vakfı’nda bir araya geldiğini duyurmuştu. İki hafta önce gerçekleşen dikkat geçen bu ziyaret AK Parti kulislerinde Kasapoğlu’nun adaylık konusunda nabız yoklaması olarak yorumlanmıştı. İzmir dışından ithal aday olmaması konusunda genel bir istek olduğu vurgulanan AK Parti İzmir adayını 2019 yerel seçimleri öncesi 1 Aralık’ta açıklandığı ve şimdi de en geç 15 Aralık tarihine kadar açıklanmasının beklendiği belirtildi.

DAĞ ÖN PLANDA

AK Parti’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesi için geçtiğimiz hafta temayül yoklaması gerçekleştirilmişti. Bu yoklamada Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın adının bir adım önde çıktığı belirtildi. Sosyal medya hesabından “Türkiye Yüzyılı başlarken kritik bir demokratik süreçten daha hep birlikte geçeceğiz. AK Parti olarak, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde kesin aday listemizi Yüksek Seçim Kurulu’na sunduk. Hayırlı uğurlu olsun” paylaşımıyla aday adaylığını açıklayan Hamza Dağ, en çok ismi geçen adaylar içerisinde yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıklayan isimler arasında yer alan bir diğer isim olan Ercan Turan, İzmir’in kaderinin belirleneceği önemli bir seçim olduğunu belirterek,“Yeni Türkiye’nin şehirleşme hareketinin çok gerisinde kalan, İstanbul ile karşılaştırılamayacak kadar geride olduğunu hepimiz görüyor ve yaşıyoruz. İzmir’in bir evladı olarak bu bölgenin kalkınmasına hizmet etmek için karınca misali AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı oldum” açıklamasında bulunmuştu.

Adaylığını açıklayan isimler arasında AK Parti’nin 24’üncü dönem İzmir milletvekillerinden  Ali Aşlık da yer aldı. Aşlık, “Beni Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına, İzmir’in tıkanmış, çaresiz hali itti. Şu anda İzmir Büyükşehir için AK Parti’de ilk aday adaylığı müracaatını yapan benim. Deneyimim var ve İzmir’de yalnız değilim” diyerek adaylık gerekçesini dile getirmişti.

TEKLİF GÖTÜRÜLDÜ

Parti içinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının kadın olması yönünde de yoğun bir istek bulunduğu bilgisi verildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için teklif götürülen DSP’den 1994-1999 yılları arasında Buca Belediye Başkanlığı yapan 70 yaşındaki Cemil Şeboy’un ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını ne de Buca Belediye Başkan adaylığını istemediği kaydedildi. Böyle ismi öne çıkanlar 9 Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar, İzmir Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı ve Gazeteci kimliğiyle tanınan Şebnem Bursalı olmuş oldu. Ayrıca Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak’ın ismi de AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçiyor. Öte yandan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ile İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’in de isimlerinin masada olduğu kaydedildi.

Haber Merkezi

Gözünü diken çok!

Yorumlar kapalı.