İYİ Parti’den kadına şiddete karşı açıklama:Medeni haklarımız dahi tehlike altındadır

İYİ Parti, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, tüm ülkede ortak basın açıklaması yaptı. İl Binasında yapılan açıklamaya tüm İlçe Kadın Politikaları Başkanlıkları katıldı.

İYİ Parti'den kadına şiddete karşı açıklama:Medeni haklarımız dahi tehlike altındadır
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti İzmir Teşkilatı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadına yönelik şiddetin Türk Kültürü’nde olmadığı belirtilirken AK Parti’nin Türkiye’yi selefileştirdiği açıklamasında bulunuldu. İYİ Parti adına basın açıklamasını İYİ Parti İzmir İl Kadın Politikaları Başkanı Sayın Ahsen Kol yaptı.

 

‘ONUR ZEDELENİYOR’

Kadına yönelik şiddettin kadını ekonomik, cinsel ve dijital olarak onurlarını zedelediğini belirteen Kol, “Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Ve ne yazık ki Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu yıl da kadına karşı şiddetin daha da arttığı, daha da içleri acıttığı ve kadını daha da umutsuzluğa sevk ettiği bir yıl oldu. Kadın evde, sokakta, okulda, İş yerinde, toplu taşıma araçlarında hülasa var olduğu her yerde şiddete, tacize uğruyor ya da katlediliyor. Ve bu büyük ayıp şiddetini gittikçe artırıyor, durmuyor. Günümüzde acı çekiyor, kadın, sadece özgüven fiziksel sorunu değil; yaşıyor ruhsal ve sosyal, onuru zedeleniyor. Cinsel, ekonomik ve dijital şiddete maruz kalıyor ve onuru zedeleniyor.

Türk kadını; kadim Türk tarihinde de yakın tarihte de her daim erkekle birlikte mücadele etmiş, Türk devletlerinin yaşamasını, gelişmesini ve güvende olmasını sağlamıştır. Kurtuluş Savaşımız bunun en yakın ve en çarpıcı örneklerinden biridir. Türk kültürü ve geleneklerinden uzaklaştıkça, kadına karşı şiddetin arttığı çıplak gözle görülen/yaşanan bir gerçektir. Günümüz iktidarının 21 yıldır yarattığı marazlı siyasi iklimde, Türk ulusu kimliğinden uzaklaştırılmakta; kadın eve kapatılmaya, değersizleştirilmeye, nesnelleştirilmeye başlanmıştır. İktidar, Türkiye’yi selefileştirme yolunda hızla ilerleyebilmek için bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş, 6284 sayılı Kanunun da kaldırılmasını isteyecek kadar şuurunu yitiren odakları cesaretlendirmiş, şiddet yanlıları karşında kadının açık hedef hâline gelmesine neden olmuştur. Medeni haklarımız dahi tehlike altındadır” diye konuştu.

 

‘SÖZ VERİYORUZ’

“Bunlar Türk kadınınca kabullenilebilecek şeyler değildir! Hiç olmadı, bundan sonra da olmayacak!” diyen Kol sözlerini şöyle sürdürdü;

“Biz İYİ Parti olarak; “Kadım yaşat ki devlet yaşasın” düsturu ve Türk kadınının sarsılmaz iradesinden aldığımız ilhamla; ezilmiş, hırpalanmış, yoksullaştırılmış, ötekileştirilmiş tek bir kadın kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kadın ve erkeğin eşit ve mutlu olduğu, sağlıklı nesillerin yetiştiği zengin bir Türkiye İçin var gücümüzle çalışıyoruz. Ve biz; “Ey kahraman Türk kadım! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen Atamızın izinde, Türk kadınını hak ettiği yere getireceğimize söz veriyoruz!”

 

Haber Merkezi

İYİ Parti’den kadına şiddete karşı açıklama:Medeni haklarımız dahi tehlike altındadır

Yorumlar kapalı.