İzmir’de sağlık çalışanları Gazze için sessiz yürüyüş gerçekleştirdi

Türkiye'de sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto için sessiz yürüyüş düzenledi. Sessiz yürüyüşe İzmir'deki sağlık çalışanları da sessiz kalmadı.

İzmir'de sağlık çalışanları Gazze için sessiz yürüyüş
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’de İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık çalışanları, ellerinde taşıdıkları Türk ve Filistin bayrakları ile Konak Meydanı’na kadar yürüdü.

Basın açıklamasını okuyan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Doğan Yıldırım, “Sebebi ne olursa olsun bu insanlık suçları hem toplum vicdanında hem de savaş hukuku kurallarına göre affedilemez. Bu soykırımı hiçbir bahane haklı gösteremez. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin duyarlı hekimleri olarak Filistin halkının izzetli direnişine destek veriyor tüm dünyayı vicdani bir tavır almaya davet ediyoruz. İnsan hayatının kutsallığını koruma misyonu temelinde bu vahşete sessiz kalmayıp bir insan öldürüldüğünde bütün insanlığın öldürüldüğünü haykırmaya devam edeceğiz. Devletimize, Sağlık Bakanlığımıza ve uluslararası örgütlere sesleniyoruz; Gazzeli sivillerin yaşam hakkının sağlanması, gerekli yaptırımların uygulanarak bu katliamın durdurulması, savaş suçu işleyen tüm sorumluların uluslararası platformlarda hak ettiği karşılığı bulması, sınır kapılarının açılarak yardım girişinin sağlanması, yaralıların tıbbi destek ve donanım sağlanarak bölgede tedavisi için gerekli girişimler ivedilikle yapılmalıdır.” dedi.

Beyaz önlük üzerine kanı simgeleyen boyalar süren sağlık çalışanlarına, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş  destek verdi.

Sağlık çalışanları, İl Sağlık Müdürlüğü önünden başlayarak İzmir Saat Kulesine kadar yürüyerek basın açıklamasının ardından destek için açılan stantları gezdiler.

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK), Gazze’ye yönelik saldırılara dikkat çekmek için Konak Meydanı’nda gerçekleştirilen “Zulüm Bitene Kadar” etkinliği gerçekleştirildi.

Haber Merkezi

İzmir’de sağlık çalışanları Gazze için sessiz yürüyüş gerçekleştirdi

Yorumlar kapalı.