Meclis’te gündem yine Aslanoğlu: ‘Rant hırsızlığı’ çıkışı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı meclisinde gündem yine CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı meclisinde gündem yine CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu oldu.
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıla Arabacıoğlu/Yeni İzmir-İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2’nci birleşimi Mustafa Özuslu idaresine gerçekleştirildi. Meclis’in ‘Gündem Dışı Konuşmalar’ kısmında yine CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu gündeme geldi. Geçtiğimiz oturumda Başkan Tunç Soyer’in ‘kıymetlimiz’ söylemlerine işaret edildi. AK Partili Özgür Hızal’dan ise kooperatif üzerinden ‘rant hırsızlığı’ çıkışı geldi.

‘ASLANOĞLU BİZİM KIYMETLİMİZ DEĞİL’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu hakkında, ‘kıymetlimiz’ sözleri yeniden meclis gündemine geldi. ‘Kıymetlimiz’ sözüne tepki gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Tunç Soyer, geçen mecliste CHP İzmir İl Başkanı için ‘kıymetlimiz’ demişti. İzmir gibi yüzü batıya dönük İzmir’de CHP’nin, sosyal demokrat olduğunu iddia eden partinin bir il başkanı ‘ağzının payımı veriyoruz oturuyorlar’ diyor. Bu sözü, hiçbir arkadaşım burada kullanmaz. Çok çirkin bir söz. Kendisine bunu iade ediyorum. Gelelim, Başkan Soyer’in ‘kıymetlimiz’ sözüne. Olabilir, bu sizin sözünüz. Tabiatta bütün canlıların kıymetlisi vardır. Aslanların, kuşların da her şeyin kıymetlisi vardır. İnsanların da kıymetlileri vardır, annelerimiz ve çocuklarıdır. Çocuk kötü yola düşse bile kıymetlisidir mesela. Bundan dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Soyer, kendisine yakıştırıyorsa kutluyoruz, kendisi onun kıymetlisi olsun. Bizim kıymetlimiz değil, olamazda” diye konuştu.

‘HEPİMİZİN KIYMETLİSİ’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, “İşi gerçek bağlamında tutmak zorundayız. Sayın il başkanımızın, il başkanı olmadığı dönemdeki faaliyetleri eleştirilebilir ama zaman bağlamından koparılarak sanki o dönem il başkanıymış gibi değerlendirirsek o zaman o işin tamamıyla ilgili bağlam kopar. Tabii ki kıymetlimizdir, olmaya da devam edecektir. Aynı zamanda İYİ Parti’nin de AK Parti’nin de MHP’nin de DEVA Partisi’nin de il başkanları kendileri açısından kıymetlidir, bu da doğaldır. Sonuç olarak bir il başkanı orada partinin en büyük temsilcisidir. Ben Meclis’i yöneten bir arkadaşınız olarak bağlamalara dikkat edilmesi gerektiğini söylemem lazım. O zaman daha doğru bir eleştiri yapmış oluruz” dedi.

‘ÜSTÜ ÖRTÜLÜ HAKARET’

Özuslu’nun ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “CHP’nin il başkanı hepimizin kıymetlisidir, CHP’nin her ferdi CHP’nin her ferdi için kıymetlisidir. Laf arasında laf çarpma çabasına izin vermeyiz. Bunun farkındayız. Kimsenin çocuğu kötü yola düşmedi, arsızlık da yapmadı. Üstü örtülü hakaret kimseye yakışmaz, bu Meclis’e de yakışmaz. İl başkanını üslup olarak eleştirip daha ağır üslup kullanmak doğru değildir. Dönüp dönüp aynı şeyi tartışıyoruz. Hakan Bey’in sorularına daha önce de cevap verdik. 3 kere sordum cevap alamadım dedi ama cevapladık. Ben ne söylersem söyleyeyim o kendi bildiğini anlatmaya ve anlamaya devam edecek. Buna benim yapabileceğim bir şey yok. Burada karmaşık bir hukuki süreç var. Dilerseniz uzunca anlatırım. Tekrar söylüyorum o maddeleri okuyup yaptığınız yorum yanlış bu yüzden de soru yanlış. Sözleşme hükümlerini yanlış yorumluyorsunuz tekrar söyleyeyim bu yüzden de sorular yanlış. Merkezi yönetim, yerel yönetimlerin idari vesayet makamlarıdır. Yani yerel yönetimlerin işlemlerini denetlerler. Sayıştay da harcamaları denetler. Yani bütün eylemlerimiz denetim altındadır” ifadelerini kullandı.

‘SİZ KİMSİNİZ?’

Aydın’a cevap vermek için konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Biz burada bu dönüşüm meselesiyle alakalı konuşurken Aslanoğlu il başkanı değildi. Bu salonda değildi, bir önceki salonda kürsüde; “Biz kooperatif kuruyorsunuz, başkan Şenol Aslanoğlu. İşlemlerde usulsüzlükler var, bu arkadaşı da il başkanı yapmayı düşünüyorsunuz” dedim. Bugün de kooperatif başkanı sıfatıyla konuşacağım. Ballı kaymak vardır ya, burada ballı kaymaklı işlemler yürütülüyor. Kimin eliyle yürütülüyor, İzBB eliyle yürütülüyor. Soyer ise göz göre göre müsaade ediyor. İki günde kooperatifi 2 günde yoldan geçenlerle kurdunuz. Şenol Aslanoğlu, 7 kişi bulduğunu ve kooperatifi kurduğunu söylüyor. Kurucularından biri Dilek Coşkun’un adresiyle, Aslanoğlu’nun adresi aynı. Bu Dilek Coşkun’un bir şirketi ortaya çıkıyor ve bu şirket batık. Bu şirket kooperatiften işi alıyor. Rant hırsızlığı var dediğimde bana kızdılar. Murat Bey ve Tunç Bey, TOKİ’nin yaptığı işten çok daha ucuz yapıyor dediler. Orada rantın ne boyutta olduğundan bahsedeceğim. TOKİ işlemleri şehrin dış çeperlerinde yapar. TOKİ Bayraklı’da sadece bina yapmadı, yol yaptı. Alt yapı, kanalizasyon, elektrik, telefon hattı getirdi. İadeyi alt yapılı bir halde yapar. İZBETON’un yaptığı ve bu şirketin aldığı işte bunların hiçbiri yok. Şu an itibariyle söylüyorum yüzde 40 fazla maliyetle yapıyor. Bu rant Şenol Aslanoğlu ve arkadaşlarının cebine gidiyor. Aslanoğlu’nun il başkanı olması benim umurumda değil. Şenol Aslanoğlu gibi bir vatandaş İzBB’nin adını kullanmadan sokakta bir arsa bulsun 10 kişi bulamaz. Kimle dalga geçiyorlar? Sen kimsin arkadaş! Bu belediyenin 25 milyar bütçesi var. Siz kimsiniz, kimin malını kime satıyorsunuz?” dedi.

‘RANT HIRSIZLIĞI’

‘Kıymetlimiz’ lafına değinen Hızal, “Burada çıkıp hiçbir şey yokmuş gibi bir tavır ortaya koymak doğru değil. İl başkanınız sizin kıymetlinizdir, mutluluklar dileriz. Şenol Aslanoğlu, Serdar Deniz ve Hüseyin Cengiz’in isimlerini siyasi kimliklerinden dolayı vermiyorum. Başka bir il başkanı da bu tür faaliyetlerin içinden çıkıyorsa eleştirin. Ben İzBB’nin adı koyularak oluşturulan kooperatif ve bu kooperatiflerin elde ettiği rantı eleştiriyorum. Ben Murat Bey’in hocalarından ders aldım, benden 5 yıl önce mezun oldu sadece, o yargıçlık yaptı ve avukatlık yaptım. Karmaşık bir hukuki ilişki falan yok. İZBETON, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile suç işliyor. Tekrar söylüyorum burada büyük bir rant hırsızlığı var. Bunu rant hırsızlığını yapan Şenol Aslanoğlu ve arkadaşlarıdır. Bana defalarca kez daha açtılar, yine açabilirler” diye konuştu.

‘ADAMCAĞIZ, İL BAŞKANI OLUNCA KOOPERATİFTEN AYRILDI’

Yaşanan tartışmanın ardından son olarak Özuslu konuştu. Kentsel dönüşüm çalışmalarına dikkat çeken Özuslu, “Bu kentte yapı stoğu değiştirilmesin diyen var mı içimizde? Yok. Bizim yoğurt yeme tarzımız çok açık. Kooperatif modeli İzBB’nin yarattığı bir modeldir ve dolayısıyla uygulamak istiyoruz. Elbette beğenmeyip eleştirebilirsiniz. Ama bu model üstünden siz CHP’nin tüzel kimliği temsil eden il başkanımıza yürümeye çalışırsanız o zaman iş o bağlamdan çıkar. Adamcağız, il başkanı olunca kooperatiften ayrıldı.

Meclis’te gündem yine Aslanoğlu: ‘Rant hırsızlığı’ çıkışı!

Yorumlar kapalı.