Satranç ustaları Cumhuriyet’in 100. yılı için hamlelerini yaptı

Türkiye’nin en iyi, dünyanın ise 93. en iyi oyuncusu Büyükusta Mustafa Yılmaz ve Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil eden Büyükusta Vahap Şanal’ın katılımıyla Cumhuriyetin 100. Yılı Türkiye İş Bankası Satranç Kupası Turnuvası Ankara'da başladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından, Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılı Türkiye İş Bankası Satranç Kupası” turnuvası başladı. Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde 27 Kasım’a kadar sürecek turnuvada, Türkiye’nin en kuvvetli altı kadın ve altı erkek satranç ustası mücadele edecek. Turnuvada, standartta 2650 reytinge sahip dünyanın en iyi 93. oyuncusu Büyükusta (GM) Mustafa Yılmaz, standartta 2608 reytinge sahip dünya 178.’si GM Vahap Şanal’ın yanı sıra, GM Dragan Solak, GM Emre Can, GM Cem Kaan Gökerkan, GM Mert Yılmazyerli, Uluslararası Usta (IM) Ediz Gürel, IM Ekaterina Atalık, Kadın Büyükusta (WGM) Kübra Öztürk Örenli, Kadın FIDE Ustası (WFM) Gülenay Aydın, WFM Zeynep Çiftci ve Kadın Uluslararası Usta (WIM) Hayale İsgenderova yer alıyor.
Söz konusu turnuvanın başlangıcı için İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay’ın katılımıyla tören düzenlendi.
Törenin açılışında konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen, Cumhuriyet’in 100. yılı nedeniyle böyle bir turnuva düzenlemekten dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Bu turnuvayı sadece Cumhuriyet’in 100. yılı olması nedeniyle değil ama aynı zamanda Türkiye’nin en seçkin 12 sporcusunu ağırladığımız için de kıymetli buluyoruz. 6 kadın sporcumuz, 6 erkek sporcumuz burada yarışacaklar. Cumhuriyet Kupası adı altında yarışacaklar. Bu 12 sporcumuzu tanımlarken şunu gözden kaçırmamak lazım: Bu turnuva dünyadaki satrancın önde gelen sporcuları, antrenörleri tarafından yakından takip edilen bir turnuva. Bütün hamleler canlı olarak dünyanın her yerinden izlenecek olan bir turnuva. Çünkü artık Türk sporcuları dünyanın önde gelen sporcuları arasındalar. Bunu çok kıymetli buluyorum. İçimizde ilk kez dünyanın en seçkin 100 sporcusu arasına giren arkadaşımız da var. Bu da son derece önemli. Dolayısıyla satrancın geldiği aşamayı tarif etmek açısından bu 12 sporcumuz bizler için son derece önemli. Burası çok özel bir bina bizim için. Kurucumuz Atatürk’ün ‘siyasi bağımsızlık ancak iktisadi bağımsızlıkla sağlanabilir’ ülküsünden yola çıkarak müzenin adı İktisadi Bağımsızlık Müzesi oldu. Bu turnuvayı burada düzenlemeyi özellikle arzu ettik. Bu bina kendisinin de (Mustafa Kemal Atatürk) gelip açılışından hemen 2 ay sonra ziyaret ettiği bir bina. Cumhuriyet’in 100. yılı için çok uygun bir bina olduğunu düşünüyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Satranç ustaları Cumhuriyet’in 100. yılı için hamlelerini yaptı

Yorumlar kapalı.