‘Son 10 yılda 300 binden fazla kız çocuğu evlendirildi’

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Çocuk Hakları Meclisi'nin verilerinde çarpıcı detaylar yer aldı. Çocuk evliliğinin artmasıyla eğitimde ve çocuk haklarında tek kuruş artışın da olmadığına dikkati çekerek "Çocuk cinsel istismarında Avrupa ülkeleri arasında üçüncü olan Türkiye’de sadece son 10 yılda 300 binden fazla kız çocuğu evlendirildi" denildi.

Toplumsal özgürlük partisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/YENİ İZMİR-Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) bünyesince çocukların haklarının dile getirildiği ‘Çocuk Hakları Meclisi’ buluşması Alsancak Gar önünde akşam saatlerinde gerçekleşti. TÖP üyesi gençler ve Çocuk Hakları Meclisi üyesi diğer gençlerin basın açıklamasının konusu çocuk hakları ve dünya üzerinde çocukların yaşadıklarıydı.

20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ sebebiyle bir araya gelen onlarca üyenin adına basın açıklamasını okuyan Sedanur Uğur, “20 Kasım günü güya bu ülkedeki çocukların hakları varmış, uygulanıyormuş gibi birçok kutlama yapıldı. Neyi kutladınız, soruyoruz. Milyonlarca çocuk okula beslenme çantası boş gitmesini mi kutluyorsunuz, MESEM adı altındaki sistemle çocuk işçiliği meşrulaştırılmasını mı kutluyorsunuz, çocuk istismarlarının artmasını mı kutluyorsunuz?” dedi.

‘Görevlerini hatırlatmak için toplandık’

Alsancak Gar’da toplanan Çocuk Hakları Meclisi üyeleri, eğitimde laikliğin çiğnendiğinin altını çizerek  suç işlendiğini belirtti. Öte yandan eğitime ayrılan bütçenin 21 yılda yarı yarıya düştüğüne işaret eden TÖP üyesi Uğur, şunları aktardı:

“Yurttaşlar biz bugün burada 20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nü kutlamak için değil Çocuk Hakları uygulamayan ve binlerce çocuğun ölmesine, ihmal ve istismara uğramasına göz uyman iktidardan hesap sormaya ve onlara görevini hatırlatmak için burada toplandık. Bu ülke 1990’da Çocuk Hakları Sözleşmesini imzaladı. Görüyoruz ki iktidar gözümüzün içine baka baka , hiç gizlemeden saklamadan çocuk işçiliğini yükselterek, eğitimde laikliği hiçe sayarak suç işliyorsunuz. Buradan şunun sözünü verelim tüm bunların hesabını soracağız, bunların hesabını çocuklarla birlikte soracağız!”

‘Son 10 yılda 300 binden fazla kız çocuğu evlendirildi’

Yorumlar kapalı.