Örnek Resim

Depremzedelere kaldırım taşıyla mesaj!

İzmir ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde evsiz kalanların barındığı Bayraklı’daki konteyner kentte, misafirperverlikte son noktaya gelindi. ‘Çıkıp gidin’ mesajı kaldırım taşlarıyla verildi. 30 Ekim’e kadar boşaltılması istenen alana dün apar topar iş makineleri sokuldu. Kaldırım taşları sökülmeye başlandı. AFAD yetkililerinin de alan içindeki malzemelerini boşalttığı gözlemlenirken, konteynerlerde kalan depremzedeler kendilerine tanınan süreyi doğrulayarak, “Bu kışta kıyamette. Bu yoklukta nereye gidelim? Nasıl gidelim?” diye yakındı.

SON DAKİKA: Depremzedelere kaldırım taşıyla mesaj
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/Yeni İzmir- İzmir’de 2020 yılında yaşanan depremde evleri zarar görenlerin yerleştirildiği Bayraklı’daki konteyner kentin sakinlerine, misafirliklerinin 30 Eylül’de sona ereceği, alanın kapatılacağı bildirildi. Bu sene başı Kahramanmaraş merkezli yaşanan yıkıcı deprem sonrası İzmir’e gelen depremzedelerin de kaldığı konteyner kentte, kepçeler girerek yol ve kaldırım taşlarını kaldırmaya başladı.

Kalıcı konut sorunları çözülmeyen, yaklaşan kışı nasıl geçireceklerini düşünen konteyner kentteki depremzedelere, kibarca “güle güle” mesajı verildi. Daha önce de konteynerleri tahliye etmeleri konusunda ihbarname alan ama gidecek yerleri olmadığından bu sürenin uzatılmasını sağlayan depremzedelere, son olarak tahliye için 30 Ekim tarihi verildi. Ama bu kez konteynerlerin bulunduğu alana kepçeler de girerek, kilitli taşlardan oluşturulan yol ve kaldırımları sökmeye başladı. AFAD ekipleri de alanda bulunan eşyalarını toplamaya başladı. Kent merkezindeki alanda toprak yollarda yürüyerek geçici konutlarına ulaşabilen depremzedelere, kamu bankasına ait olan araziye geçişin 30 Ekim’den itibaren engelleneceği ve konteynerler alanına girilemeyeceği de bildirildi.

“ÇARESİZ KALDIK”

İzmir depremi sonrası konteyner kente yerleşen Bayraklı Geçici Yerleşim Merkezi’nde yaşam mücadelesi veren depremzedeler, kendilerine sadece 30 Ekim’e kadar süre verildiğine işaret ederek, nereye gideceklerini bilmeden kalıcı yer bakıyor.

Oğluyla konteyner evlerinde kalan bir anne, “’Eşimden dolayı 5 bin lira alıyorum. O parayla nereye gidebilirim ben? 6 aydır konteyner evde kalıyoruz. Diğer iki oğlum Diyarbakır’daki hasarlı evde kalıyor. İzmir’de kimsem yok. Çaresiz kaldık burada” dedi.

İzmir depreminde yaşadığı yeri kaybederek Bayraklı’daki geçici konteynerlerde yaşam mücadelesi veren ve eşinin de hasta olduğunu aktaran bir depremzede, “Bize geçen hafta çıkın dediler. Ağustos başında söylediler ‘30 Ağustos’ta çıkın’ diye. Gidecek yerimiz olmadığı için çıkamadık. 30 Ekim’e attılar ve çıkacak yerimiz yine yok. Yetkilileri aradık(İl Valiliği), nedenini sorduk ‘Bilmiyoruz’ diyorlar. Haberleri yokmuş. Bize söylenen de burasının Ziraat Bankası’na ait olduğu. Banka da çıkmamızı istiyormuş. Taşları da 3 gündüz söküyorlar, bize de bir şey demediler. Eşim de hasta benim, nereye gideriz biz bu halde?” dedi.

depremzedelere kaldirim tasiyla mesaj whatsapp image 2023 10 19 at 15.56.29

 

 

Depremzedelere kaldırım taşıyla mesaj!

Yorumlar kapalı.

Örnek Resim
Örnek Resim