Soyer’e bir soruşturma daha: CHP destek açıklaması yaptı

CHP İzmir İl Örgütü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e açılan davalar hakkında basın açıklaması yaparak Soyer’e destek verdiler.

Soyer’e bir soruşturma daha: CHP destek açıklaması yaptı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e cumhuriyetin 100. yıldönümünde, Atatürk’ten alıntı yapmıştı, İçişleri Bakanlığı, Soyer’in bu açıklamasını Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin’i eleştirdiği iddiasıyla soruşturma açıldı. Osmanlı Devleti’ni ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçları iddiasıyla Soyer’e soruşturma açılmıştı. Öte yandan ‘Vahdettin’ soruşturmasının yankıları devam ederken 14 yıl önce Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde eski belediye binasının önündeki Rum kilisesine ait çanı Yunanistan Konsolosluğu’na verdiği iddiasıyla hakkında soruşturma açıldığını duyuruldu. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Egemenlik Binası’nda Soyer’e destek ziyareti yaptı. Ziyaretin ardından Soyer ve Aslanoğlu beraber açıklama yaptı. Soyer, soruşturmaları, “Bütün düğmelere aynı anda basmışlar. Bunun bir anlamı da şu; yerel seçime giderken CHP’li belediyeleri baskıyla korkutmaya çalışıyorlar” ifadeleri ile değerlendirdi.

NUTUK’TAN ALINTI

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yüzüncü yılı etkinliğinde yaptığı konuşmadan dolayı soruşturma açmışlar. Ama bizler biliyoruz ki bu soruşturma Tunç Başkan’a ve konuşmasına yönelik değil. İzninizle Nutuk’un ilgili bölümünü okumak istiyorum: 1919 yılı Mayıs’ının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve vaziyeti şöyledir; Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, 1.Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şeraiti ağır, bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Büyük savaşın uzun seneleri zarfında, millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve memleketi savaşa sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlar. Padişah ve halefi olan Vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve tahtının koruyabileceği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz, korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla kendilerini ayakta tutabilecek herhangi bir duruma boyun eğmiş” dedi.

‘ARKASINDAYIZ’

Tunç Başkan, Nutuk’un ilgili bölümünü okudu. Bu okuduğu bölümde, hangi kısma itiraz ediyorlar? Padişah Vahdettin’in ülkeden kaçtığına mı itiraz edip, kaçmadığını mı savunuyorlar? Yoksa o günkü hükümetin başında olan Damat Ferit Paşa’nın Ata’nın değimiyle, ‘Aciz, haysiyetsiz ve korkak’ olmadığını mı iddia ediyorlar? Bizler, 100 yıldır olduğu gibi Atatürk’e, emanet ettiği Nutka, gençliğe söylediği ve yapmasını istediği her şeye sahip çıkıyoruz. Bu soruşturma, İzBB’ye ya da Tunç Başkan’a değil. Bunu bir yıl önce de denediler. Bizler Atatürk’e, düşüncelerine ve her söze sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu sözler aynı zamanda bizlerin sözleri, istiyorlarsa bize de dava açabilirler. Bunun bir hesaplaşma olduğunun farkındayız. Bunun Vahdettin üzerinden başka bir hesaplaşma olduğunun da farkındayız. Onların fesli hocaları vardı hatırlarsanız, onların emrettiklerini bugün gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu kavgayı verdikleri şey fesliler ile Atatürkçü düşünenler arasında, çağdaş medeniyeti savunanlar arasında bir kavgadır. Bizim yolumuz da duruşumuzda CHP neferleri olarak bellidir. Tunç Soyer yalnız değildir, bu yolu yalnız yürümeyecektir. Sonuna kadar arkasındayız.

‘ATATÜRK VURGUSU’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “O günü hatırlarsak, İzmir’in Kurtuluş’unun 100’üncü yılını bu unvana yakışır şekilde kutladık. Milyonlar meydanlardaydı, muazzam bir gönül birlikteliği, coşku ve heyecan vardı. Biz ikinci yüzyıla bu şehri taşırken çok büyük umutlarla o günü yaşadık. O günün üzerinden 1 sene geçtikten sonra soruşturma başlatılması bir akıl tutulması, kabul edilemez bir şey. Burada sorgulanan, hesaplaşılmak istenen Mustafa Kemal Atatürk ve onun Nutuk’u… Beni değil Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’ta söylediklerini sorguluyorlar ve bu asla kabul edilemez. Biz bırakın 100 yıl geriye gitmeyi önümüzdeki 100 yıla bu Cumhuriyeti nasıl taşıyacak ve nasıl muasır medeniyetler seviyesine çıkartıp nasıl daha büyük hizmetler üreteceğimiz hesabını yapıyoruz. Biz bunun hesabını yaparken bizi 100 yıl önceki hesaplaşmaya geri götürmeye çalışıyorlar. Üstelik o hesaplaşmayı Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında değil onun idam fermanını veren, suikastlar tertipleyen ve isyanlarla yok etmek isteyen saltanatın yanında durarak Mustafa Kemal Atatürk ile 100 yıl öncesinin hesaplaşmasını yapmaya çalışıyorlar. Bunu asla kabul etmiyoruz. Biz 100 yıl boyunca Cumhuriyetin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bize yaşattığı değerlerin erdemlerin, barışın, refahın farkındayız. Bunlara sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu ülkenin Atatürkçü ve cumhuriyetçi insanları asla bu hesaplaşmaya izin vermeyecek. İl Başkanımıza ve yönetimine verdiği destekler için teşekkür ediyorum. Bu desteğin büyüyeceğini, bütün Türkiye’nin sarıp sarmalayacağını düşünüyorum. 100 yıl önce olduğu gibi bugün de saltanat yanlılarının bizleri geriye götürmesine izin vermeyeceğiz. Bu memleketin insanları Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkacaklardır fakat farkına varmalarını isterim; Şu anda bana açılan bu soruşturma Mustafa Kemal Atatürk’ün sorgulanması demektir” ifadelerini kullandı.

Soyer’e bir soruşturma daha: CHP destek açıklaması yaptı

Yorumlar kapalı.