‘Sözünü tut Tunç Soyer!’

İzmir’de yaşayan özel öğretim kurumu öğretmenleri, kamudaki meslektaşları gibi indirimli öğretmen ulaşım kartı hakkına sahip olmadığı için mağdur olduklarını ifade ederek İzBB Başkanı Tunç Soyer’in verdiği sözün tutulmasında ısrarcı.

Özel sektör öğretmenleri pankart
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/ YENİ İZMİR-Özel kurum öğretmenleri, Güzelyalı sahilinde bulunan Göztepe Köprüsü’ne astıkları Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası imzalı pankartla “Ulaşımda eşitlik istiyoruz. Sözünü Tut Tunç Soyer…” diyerek, Tunç Soyer’e seslenmişti. 14 Ağustos 2023 tarihinde Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşmüş, Başkan Soyer ise bu indirimi yapmayı istediklerini, kendilerine gereken yasal dayanakların sunulması ve zaten açık olan bu hakkın belgelemesi durumunda indirimli ulaşım kartı hakkına ilişkin sürecin olumlu ilerleyeceği sözünü vermişti.

Öğretmenin hakkı ulaşımda eşitlik

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir Şube Başkanı Tülay Apak, gerçekleştirdikleri pankartlı eylemle ilgili şunları aktardı:

“Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler, Millî Eğitim Bakanlığının 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na bağlı çalışır. Kanun’un 8. maddesi, kamuda çalışan öğretmenlerden hiçbir ayrımı olmayacak biçimde MEB’e bağlı çalışan öğretmenler olduğumuzu ortaya koymaktadır. Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler; yetki, sorumluluk, ödül ve cezalar ile bunların uygulanmasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlıdır.”

‘Yasal dayanakta engel’

“İstanbul, Kocaeli, Diyarbakır, Bursa, Adana, Mersin, Eskişehir ve başka pek çok ilde yukarıdaki kanunlar işaret edilmiş ve özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere ulaşım indirimi, yasalara ve yönetmeliklere uygun olarak belediye meclis kararlarıyla onaylanmış, uygulamalar yürürlüğe girmiştir. 14.08.2023 tarihinde yaptığımız basın açıklaması sonrasında Sendikamız il temsilcileriyle yapılan görüşmede, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer temsilcilerimize, bu indirimi yapmayı istediklerini fakat yasal dayanakların buna müsaade etmediğini belirtmiştir. Belediyeye ve Başkan’a kendilerine gereken yasal dayanakları sunmamız, zaten çok açık olan bu hakkı belgelememiz durumunda bizzat Sayın Tunç Soyer indirimli ulaşım hakkımıza ilişkin sürecin olumlu  ilerleyeceği sözünü vermiştir.”

‘İndirimli öğretmen kartı hakkımız’

“Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası / İzmir öğretmenleri olarak aslında bizim görevimiz olmayan, Belediyenin görevi olan mevzuat, kanıt, kanun, dayanak bulma çalışmasını yapacak, yasaların şehirden şehre değişkenlik göstermediğini ispatlayarak belgeleri en kısa zamanda yetkililere ulaştırdık.

Bu aşamadan sonra ise Tunç Soyer ve tüm Belediye yetkililerinden beklentimiz, dosyamızın ivedilikle İzmir Büyükşehir Belediye Meclisine sunulması, indirimli ulaşım hakkımızın Belediye Meclisi tarafından okullarımız açılmadan kabul edilmesi, yeni eğitim-öğretim döneminde bu büyük mağduriyeti ortadan kaldırmalarıdır. İndirimli öğretmen ulaşım kartı hakkımız ve hakkımızı alacağız! Mücadele dersini öğretmenler verecek!”

Özel sektör öğretmenleri pankart

 

‘Sözünü tut Tunç Soyer!’

Yorumlar kapalı.