TİP’ten kadın cinayetlerine: Katledilen kadınları aklınıza mıh gibi kazıyacağız

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İzmir İl Örgütü, katledilen kadınlara yönelik yaptığı basın açıklamasında "Eve kapatılma koşullarının yaratıldığı bu sömürü düzenini yıkana kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

tipli kadınlar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/ YENİ İZMİR- Türkiye İşçi Partisi (TİP) İzmir İl Örgütü, il binasında kadına yönelik şiddet ve istismara dikkat çekti. Dünya üzerinde kadınların öldürülmesi üzerinde duran TİP Meclisi Üyesi Aslı Yapar, “Türkiye, kadınlar için şiddet mahali; her gün onlarca kadın evde, işte, sokakta şiddete uğruyor, öldürülüyor. Şiddete uğrayan binlerce kadın korumasız bırakılıyor. Devletin korumasızlık politikaları ve Anayasa’ya müdahale niyeti ile görüyoruz ki bu şiddetin mağduru biz kadınlar bir kez daha görünmez, bir kez daha yok sayılan oluyoruz!” dedi.

Eşit işe eşit ücret talebi

Meclis Üyesi Yapar, Agrobay işçi kadınlarının sendikasız yaşam koşullarının zorluklarını da ifade ederek şöyle konuştu:

“Şiddet yalnız fiziksel olarak kendini göstermiyor. Kadınların yüzde yetmişinin kayıtlı bir işte çalışamadığı, çalışan her dört kadından birinin asgari ücret dahi alamadığı bir ülkede yaşıyoruz. Agrobay’daki işçi kadınları, sendikalı oldukları için işten çıkaran zihniyetle sendikalı olduğu için işvereni tarafından kocasına şikayet eden ve şiddet görmesine sebep olan zihniyetin aynı amaca hizmet ettiğini biliyoruz. İş yerinde halen eşit işe eşit ücret alamadığımız, sendikal mücadele yollarımızın kapatıldığı, bilinçli olarak eve kapatılma koşullarının yaratıldığı bu sömürü düzenini yıkana kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

Aslı Yapar
Aslı Yapar

Deprem bölgesinden savaş bölgesine

“Hatay’da ve tüm deprem bölgesinde hayatta kalma mücadelesi devam ediyor. Tabi ki bu zor koşullarda evinin, çocuklarının, kocasının, yaşlı bakımının sorumlusu olarak görünen deprem bölgesi kadınları hem bunlarla uğraşırken bin kat daha eziliyor hem aile içi şiddete daha fazla maruz kalıyor hem de hijyenik yaşam koşulları sağlanamadığı için çeşitli kadın hastalıklarına yakalanıp bunlarla baş etmeye çalışıyorlar. Binlerce yıldır savaşlarda da en çok zarar gören, tecavüze uğrayan, savaş ganimeti sayılan yine kadınlar. Saldırılarını kesmeyen İsrail, Gazze’de binlerce sivil öldürüyor. Öldürülenlerin yüzde 70’inin ise kadınlar ve çocuklar olduğunu biliyoruz. Bu insanlık suçu derhal bitirilmeli, işgalci İsrail Filistin topraklarından defolmalıdır. Yüreğimiz ve dayanışmamız Filistinli kadınlar ve Filistin halkıyla olmaya devam edecektir. Tüm yaşamımızı saran şiddet döngüsü Saray Rejimi’nin cezasızlık politikalarıyla azalmak bir yana gün geçtikçe çoğalıyor. On yıllardır mücadele ederek kazandığımız haklarımız yok edilmek isteniyor. Kadın katilleri, tecavüzcüler bir bir salınırken yasaları bile uygulamayanlar daha fazla kadın ve LGBTİ+ düşmanı Anayasa yapmaya cüret ediyor. Bir gece yarısı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çıkanlar, 6284’ü hedef haline getirenler, yoksulluk nafakasını bile tartışmaya açanlar, ‘küçüğün rızası’ söylemini üretenler, imam nikahına, dini makamların arabuluculuğuna onay verenler, yaşadığımız ‘erkek şiddetinin’ birinci dereceden sorumlusudur.”

‘Adaleti sağlayacağız’

“Okul çocuklarına 1 öğün yemek sunmayı bile çok görenlerin ‘kutsal aile’ demagojilerini biliyoruz, LGBTİ+ yurttaşlar için cadı kazanı kaynatanları, memleketi kadın mezarlığına çevirenleri bildiğimiz gibi. Mirabel kardeşlerden beri sorumluları da sorumlularla yılmadan mücadele etmeyi de biliyoruz! Biz milyonlarız, gücümüz dayanışmamızda, emeğimizde, haklarımızda! Katledilen kadınları aklınıza mıh gibi kazıyacağız! Adaleti sağlayacağız!”

 

TİP’ten kadın cinayetlerine: Katledilen kadınları aklınıza mıh gibi kazıyacağız

Yorumlar kapalı.