Türk-İş Genel Başkanı Atalay: 8 milyon asgari ücretli var, başlarını aşağı eğme lüksümüz yok

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, 8 milyon asgari ücretli olduğunu ve asgari ücretin ülkenin en büyük sözleşmesi olduğunu belirterek, "Başlarını aşağı eğme lüksümüz yok" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk-İş 24. Olağan Genel Kurulu, “Ne emekten ne vatandan vazgeçerim” sloganıyla Ankara’da bir otelde başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongre, maden işçilerinden oluşan koronun konseri ile devam etti. Genel kurulun açılış konuşmasına yapan Türk-İş Genel Genel Başkanı Ergün Atalay, taşeron işçiler, iş kazaları ve asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu. Gerek doğal afetler olsun, gerekse pandemi döneminde olsun Türk-İş’in her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu belirten Atalay, konfederasyonun 24’üncü Olağan Genel Kurulu’nun sloganına atıfta bulunarak, “Ne emekten vazgeçeriz ne de vatandan. Vatan yoksa ne parti var, ne sendika var, ne dernek var, ne zengin. ne fakir, hiçbir şey olmaz” dedi.
Atalay, hangi partiye oy verilirse verilsin her zaman ülkeden yana olunması gerektiğini dile getirdi.

“Memur sendikaları çıkıp ‘işçiye fazla verdiniz’ diyor”
Hükümetle işçilerin haklarını savunmak için sözleşmeler yaptıklarını dile getiren Atalay, “Gücümüzün yettiği ve kanunların el verdiği kadar bir gayret sarf ediyoruz. Sözleşme bittikten sonra arka arkaya zamlar gelmeye başlıyor. Zamlara alıştık fakat memur sendikaları çıkıp ‘İşçiye fazla verdiniz’ diyor. Hekimler ve imamlar da aynı şekilde çıkıp işçilere verilenin kendilerine de verilmesini istiyor. Yoksullukta birleşmeyelim, refahta birleşelim. Bu söylemleri doğru bulmuyorum” dedi.

“Taşeron meselesini artık şu ülkenin gündeminden bir çıkarın”
Arslan, taşeron işçilerle ilgili güzel bir düzenleme çıktığını, bu sayede 750 bine yakın işçinin kadrolu olduğunu fakat eksiklerin olduğunu belirterek, “Kış kıyamette elektrik direğinin tepesinde asıl işi yapan kadroya geçmedi. Karayollarındaki işçiler, bana ‘Başkanım aynı araçtayız, aynı kar küreme işini beraber yapıyoruz, aynı asfaltı beraber döküyoruz’ diyorlar. Ama biri 12 bin, diğeri 22 bin alıyor. Biri yemek yiyor, diğeri yemiyor. Birine ikramiye var, birine yok. Bu adil bir sistem değil. Bu konuda bürokratların ve siyasilerin sesleri çıkmıyor. Taşeronların yüzde 90’ı Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda var. Şu taşeron meselesini artık şu ülkenin gündeminden bir çıkarın” ifadelerini kullandı.
Atalay, taşeron işçilerle beraber belediye şirketlerindeki işçilerin de kadro alması gerektiğini, bu yönde çalışmaların başlatılması gerektiğini sözlerine ekledi. 1970-1972 yılları arasında eğitim gördüğü sırada staj eğitimi de aldığını, o günkü hükümetin 2 yıllık stajı sigortasına saydığını fakat bugün staj mağdurlarının olduğunu belirten Atalay, hükümetin staj mağduriyetlerini ortadan kaldırması gerektiğini dile getirdi.

İHA

Türk-İş Genel Başkanı Atalay: 8 milyon asgari ücretli var, başlarını aşağı eğme lüksümüz yok

Yorumlar kapalı.