“Ülkemizi daha çok nakilli sporcu temsil etmeli”

Avustralya’da düzenlenen Dünya Transplant Oyunları’nda Türkiye’yi temsil eden tek sporcu olan karaciğer nakilli Teoman Erdoğan (57), üç madalya kazanarak ülkeye geri döndü. Çok mutlu olduğunu ve gurur duyduğunu ifade eden Erdoğan, “Gururlu ve sevinçliyim ancak bir o kadar da üzgünüm. Bu oyunlarda ülkemiz çok daha fazla nakilli sporcuyla temsil edilmeli. Bunu gerçekleştirmek için de yetkililerden destek bekliyorum” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya’da düzenlenen Dünya Transplant Oyunları’nda Türkiye’yi temsil eden tek sporcu olan karaciğer nakilli Teoman Erdoğan (57), üç madalya kazanarak ülkeye geri döndü.

KADAVRADAN NAKİL 

Bodrum’da yaşayan ve turist rehberliği yapan eski milli sporcu Teoman Erdoğan, Ekim 2013’te rahatsızlandı. Şiddetli mide ağrısıyla gittikleri hastanede Erdoğan’a “primier bilier siroz” tanısı koyuldu. O dönemde İstanbul’da tedavi gören Erdoğan’ın durumu kötüleşirken, kadavra listesine yazıldığı İzmir Kent Hastanesi’nden gelen telefonla şansı döndü. Kadavradan organ bağışının düşük olduğu ülkemizde kadavradan bağış çıkmış olmasıyla çok mutlu oldu. Erdoğan hemen İzmir’e geldi. Nakil 26 Ekim 2017’de gerçekleştirildi.

CANLI KANIT

Nakilin ardından hızla iyileşen ve “organ bağışının hayat kurtardığının en canlı kanıtıyım” diyen Erdoğan, yeniden spora başladı. Erdoğan, organ nakli ve bağışı konusunda farkındalık oluşturabilmek, insanları bu konuda bilinçlendirmek için sporu araç olarak seçti ve organ nakilli sporcuların yarıştığı organizasyonlara katılmaya başladı. Katıldığı her yarışmadan sonra “donörüm ve ben başardık” diyen, hayatını bu bağışa borçlu olduğunu ifade eden Erdoğan, 15-22 Nisan tarihlerinde Avustralya’nın Perth şehrinde düzenlenen Dünya Transplant Oyunları’ndan iki gümüş, bir bronz madalya ile döndü. Organ nakilli tek Türk sporcu olarak katıldığı oyunlarda büyük bir gurur yaşadığını ifade eden Erdoğan, yetkililere “destek olun” çağrısı yaptı.

“Ülkemizi daha çok nakilli sporcu temsil etmeli”

Yorumlar kapalı.