Ünlü şef dolandırıcıların ağına düştü

Ünlü şef Arda Türkmen dolandırıcıların hedefi oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolandırıcılar, son dönemde ünlü restoranların adını kullanarak sahte rezervasyonlarla insanları dolandırmaya çalışıyor. Ünlü şef Arda Türkmen de bu dolandırıcılardan birinin hedefi oldu. Dolandırıcılar, restoranların internet sitelerini birebir kopyalayarak sahte rezervasyonlar için kapora talep ediyorlar.

Söz konusu sahte siteler, rezervasyon yapmak isteyen insanların dikkatini çekiyor. Müşteriler, sahte site üzerinde belirtilen telefon numarasını arayarak rezervasyon yapmak istiyorlar. Ancak asıl dolandırıcılık bu noktada başlıyor.

Dolandırıcılar kapora talep ediyor

Dolandırıcılar, rezervasyon adı altında kapora talep ediyorlar. İnsanlar, rezervasyonlarını onaylamak için bu sahte sitelere ödeme yapıyorlar. Ancak restorana geldiklerinde, rezervasyonlarının aslında geçerli olmadığını fark ediyorlar. Bu yöntem son dönemlerde oldukça yaygın hale gelmiş durumda.

 

Ünlü Şef Arda Türkmen de dolandırıcılardan nasibini aldı

Ünlü şef Arda Türkmen, bu dolandırıcılardan birinin hedefi oldu. Dolandırıcılar, Türkmen’in restoranına ait internet sitesini neredeyse birebir kopyalayarak müşterilerden kapora talep etti. Türkmen, bu durumu fark edince sosyal medya üzerinden uyarıda bulundu. Ancak dolandırıcılar, Türkmen’i tehdit ederek Bin Euro talep etti.

Dolandırıcılar, bu tür sahte siteleri oluşturmak için yapay zeka teknolojisini kullanmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Berk Üstündağ, konuyla ilgili olarak, “İnternetteki bu dolandırıcılık haberlerinin aslında birçoğu teknolojiden daha çok sosyal mühendisliğe dayalı olan aldatmacalara dayanıyor. Çünkü bilinen bazı teknikler var. Fakat hackerlar bu kadar derinlemesine inmeden de sadece karşı tarafı aldatmaya yönelik bazı basit yöntemlerle buna erişebiliyorlar.” dedi.

 

HABER MERKEZİ

 

Ünlü şef dolandırıcıların ağına düştü

Yorumlar kapalı.