Örnek Resim
Gülşah Elikbank

İş mi Özel Yaşam mı?

İş mi Özel Yaşam mı?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversite üçüncü sınıftayken girdiğim ilk iş mülakatımı hatırladım bugün. Ülkenin önemli bir holdinginde, soy adını hepimizin bildiği biri için asistan aranıyordu. Üniversite beni önermişti, mülakat yazılıydı. Epey zorlu mantık ve matematik sorularından oluşan tuhaf bir sınav.

Doğrusu sadece heyecanlıydım, yoksa oldum olası dersleri iyi, sınıfının önünde ve meraklı bir çocuk, gençtim. Hızlıca yaptım soruları, erkenden de teslim ettim. Beni izleyen bir de kamera olduğunu fark etmiştim üstelik. Sonuçları erken verince benimle ilgilenen hanımefendi yapamadığımı düşündü önce, üzülme, dedi. Sonra hepsini yanıtladığımı görüp gülümsedi. Klasik, biz sizi ararız, dedi.

Ertesi gün ilk kez, kız kıza tatil için en yakın arkadaşımla Antalya’ya gidecektik. O kadar heyecanlıydık ki. Hem bütün yıl bunun için para biriktirmiştik, hem de ikimiz de babasız büyümüş kızlar olarak annelerimizi zor ikna etmiştik.

Ertesi gün tam otogara gidecekken malum holdingten telefon geldi. Sonuçlarım şaşırtıcı derecede iyiymiş ve asistanlığını yapacağım beyefendi hemen işe başlamamı istiyormuş.

Ama ben şimdi otobüse bineceğim ve 5 gün tatilde olacağım, ancak ondan sonra gelebilirim, diye yanıtladım. Kısa süreli sessizlikten sonra, karşımdaki kişi bir seçim yapmamı söyledi. Ya iş ya tatildi? Bu kadar büyük bir şansı bir daha bulamazsın, dedi hatta. Kafam karışmıştı, bir işe gerçekten ihtiyacım vardı ve söylediği gibi şans büyüktü ama bu tatil için bütün bir yıl beklemiştim. Benim için sadece bir tatilden fazlasıydı.

Gelemeyeceğimi söyleyip teşekkür ettim. Karşımdaki kişi aptallık ettiğimi ima etti ama aldırmadım. Anneme bu görüşmeyi hiç söylemedim çünkü yanıtını biliyordum. Ama ilk reddettiğim bu iş benim hayata nasıl baktığımı erken yaşta gösterdi bana. Kimse benden iş karşılığı hayallerimi isteyemezdi, buna hakkı yoktu. İş hayatımın ilk zamanları bazen acaba kabul etsem her şey daha mı iyi olurdu, diye düşündüğüm günler oldu fakat hep olduğum yerde daha iyi olduğuma karar verdim.

Üniversite sohbetlerine gittiğimde gençlere soruyorum, siz ne yapardınız? Peki ya siz? İş mi özel hayat mı?

 

İş mi Özel Yaşam mı?

Yorumlar kapalı.

Örnek Resim
Örnek Resim