Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci yarın bitiyor!

Yerel seçimler için adaylık sürecinin istifa aşaması yarın sona eriyor. Detaylar haberimizde...

Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci yarın bitiyor!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel seçimler için adaylık sürecinin istifa aşaması yarın sona eriyor. Mart ayında gerçekleştirilecek olan yerel yönetim seçimlerine aday olmak isteyen kamu görevlileri, yarın saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılmak veya emeklilik dilekçelerini sunmak zorunda.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 27 Ekim tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararı, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan seçimin başlangıç tarihinin 1 Ocak 2024 olduğunu ve aday olmak isteyenlerin 1 Aralık saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerektiğini belirtti.

Bu kapsamda, kamu görevlileri, yargı mensupları, siyasi parti il ve ilçe yöneticileri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları, üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının, katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların yarın mesai bitimine kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor.

Kamu görevlileri için yasal düzenlemelere göre, istifa veya emeklilik dilekçesini belirtilen tarihe kadar sunmak, görevden ayrılmak anlamına geliyor.

KİMLER İSTİFA ETMEDEN ADAY OLABİLECEK?

Ancak YSK’nin önceki yıllarda aldığı kararlara göre, bazı kişiler aday olabilmek için görevden ayrılma şartı bulunmuyor. Belediye meclisi üyeleri arasından görevlendirilen belediye başkan yardımcıları, görevlerinden istifa etmeden aday olabilecek.

Milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarlar, adaylık için istifa etmeleri gerekmeyen diğer kişiler arasında yer alıyor.

Aday olacak milletvekilleri, belediye başkanı seçilmeleri durumunda, seçildikten sonraki 15 gün içinde hangi görevi üstleneceklerine dair tercihte bulunacaklar. Aksi takdirde, yeni seçildikleri görevi reddetmiş sayılacaklar.

Haber Merkezi

Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci yarın bitiyor!

Yorumlar kapalı.