Örnek Resim

Yetenekli çocuklara yatırım yapılsın!

Olten Filarmoni Orkestrası Sanat Koordinatörü Akgün Çavuş, sanat yeteneğinin küçük yaşlarda ortaya çıktığını belirterek, aile ve vakıfların desteğiyle bile bir sanatçının kolay yetişmediğine dikkat çekti. Çavuş, "Harika Çocuklar Yasası"nın yeniden gündeme getirilmesinin önemini vurguladı

Yetenekli çocuklara yatırım yapılsın!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanatçılar, toplumu aydınlatan ve ilham veren bireyler ancak günümüzde bir sanatçı kolay yetişmiyor. Başta aile desteği, vakıf ve devlet destekleri sanatçının yetişmesinde önemli rol oynuyor. Olten Filarmoni Orkestrası Sanat Koordinatörü Akgün Çavuş, küçük yaşlardan bu yana bir sanatçının kolay yetişmediğine değinerek “Bir sanatçının yetişmesi uzun ve zorlu bir yolculuk gerektiriyor. Küçük yaşta enstrümanını eline alarak bu yolda adım atan bir sanatçının ciddi bir disiplin içinde çalışması, mücadele etmesi ve bu mücadelenin sonucunda başarılı olması gerekiyor. Daha sonra da ülkesini uluslararası platformlarda temsil etmek, gerçekten kolay bir süreç değil. Sanatın içeriği ve derinliği, içine girdikçe kaybolduğunuz bir okyanus gibidir. Sanatçı yetiştirmek için aile ve vakıfların desteği çok önemlidir. Ailenin sanatçının yanında olması çok kıymetlidir çünkü genelde aileler çocuklarının doktor, mühendis gibi mesleklerle uğraşmasını ister. Ancak bir sanatçının ne kadar kıymetli olduğu, bu sürecin içine girdikçe anlaşılır” şeklinde konuştu.

Akgün Çavuş, ülkemizde aile ve vakıfların desteği dışında, eskiden “İdil Biret-Suna Kan Yasası” olarak bilinen Harika Çocuklar Yasasının gündemde olmamasının ve işletilmemesinin en büyük sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti. Çavuş konuşmasında “Birçok ülke, sanatçılarının yetişmesi için onlara yurtdışında eğitim imkanı tanıyor ve devlet desteği sağlıyor. Günümüzde, devletimizin bu konuda desteğinin artması ve özellikle Harika Çocuklar Yasası’nın yeniden gündeme getirilmesi büyük önem taşıyor. Umarım kısa zamanda Harika Çocuklar Yasası yeniden işletilir ve ülkemizin yetenekli çocukları Avrupa’nın prestijli yerlerinde eğitimlerine devam ederler. Böylece ülkemizi oralarda ciddi bir şekilde temsil ederler. Ülke tanıtımı için bundan daha güzel bir yol olamaz. Yeni İdil Biretler, Suna Kanlar, Gülsin Onaylar, Fazıl Saylar ancak bu şekilde yetişebilir. Bu mücadelenin en önemli parçalarından biri budur” dedi.

HARİKA ÇOCUKLAR YASASI

Harika Çocuklar Yasası, 1948 yılında müzik alanında özel yetenekli çocuklar olan İdil Biret ve Suna Kan’ın yurt dışına devlet bursu ile gönderilip yetiştirilmeleri için özel olarak çıkarılan 5245 sayılı ile bu yasanın daha geniş kapsamlısı olan ve güzel sanatların her alanında özel yetenekli çocukların belirlenip devlet bursuyla yurt dışında eğitim görmelerine olanak veren 1956 tarihli 6660 sayılı yasanın kamuoyunda bilinen adıdır. “İdil Biret Yasası” veya “İdil-Suna Yasası” olarak da bilinir. Hâlen yürürlükte olan ancak işletilmeyen bir yasadır.

HÜSNİYE SEVAL ACUN

 

Yetenekli çocuklara yatırım yapılsın!

Yorumlar kapalı.

Örnek Resim
Örnek Resim