‘Zübeyde, Analar ve Oğullar’ İzmir’de gala yaptı

13 Ekim’de Avrupa, ABD, Orta Asya ve Orta Doğu’da aynı anda vizyona girecek olan “Zübeyde, Analar ve Oğullar” filminin galası, Zübeyde Hanım’ın kabrinin de bulunduğu İzmir’de yapıldı.

‘Zübeyde, Analar ve Oğullar’ İzmir'de gala yaptı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Galanın sponsorluğunu üstlenen Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar filme ilişkin şunları söyledi: “Her kim olursak olalım, hepimiz bir anne-babanın evladıyız. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, yaşamı boyunca verdiği mücadeleyi ve Cumhuriyet’e ulaştıran adımlarını, yaşamı zorluklar ve kayıplarla geçmiş annesi Zübeyde Hanım’ın gözünden anlatan “Zübeyde, Analar ve Oğullar” filminin İzmir galasının destekçisi olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. İzmir, işgaliyle ve kurtuluşuyla Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli yere sahip. Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e ve İzmirlilere emanet ettiği Zübeyde Hanım’ı bu vesileyle saygı ile anıyor, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyorum.”

İZMİR’İN BAĞRINDA

“Zübeyde, Analar ve Oğullar” filminin ekibi, gösterim öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Filmin yapımcısı Nuri Yıldırım, ilk galanın neden İzmir’de yapıldığı sorusunu şöyle yanıtladı: “İzmir’in bağrında yatan Zübeyde Ana’ya yakışır bir iş yapmak için buradan başladık. Bugün kabrini de ziyaret ettik. Ayrıca Kurtuluş Savaşı’nda ilk ve son kurşunun atıldığı yer olduğu için galamızı İzmir’de yapmak istedik. Biz filmimizi onurlu savaşçıların yürekli analarına ithaf ettik. O onurlu savaşçılar da ilk kurşunu burada attı.”

ANNESİNİN GÖZÜNDEN

Filme adını veren Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı canlandıran oyuncu Aslıhan Güner ise duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Zübeyde Hanım’ı oynamak, benim için çok büyük bir gurur ve onur. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Türk kadınının destanlar yazdığı bu senede biz de bir Türk annesinin; kurucumuzun annesinin hayatını ve onun gözünden Mustafa Kemal Atatürk’ü izleyeceğiz. İyi ki onu canlandırma şansına nail oldum. Dilerim Mustafa Kemal Atatürk’ü annesinin gözünden izlemenin farkını herkes yaşayabilir. İlk galamız İzmir’de olduğu için de çok mutluyum. Bugün Zübeyde Hanım’ın mezarına gittik, duamızı ettik. Çiçeklerimizi bıraktık. Allah gani gani rahmet eylesin, minnettarız”

YÜKÜ AĞIR ROL

Aslıhan Güner, “Çekimlerde zorlandığınız zamanlar oldu mu?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Elbette. Yükü çok ağır bir roldü benim için. Çünkü anlatmak istediğimiz Türk annesinin ve Türk kadının gücü, Zübeyde Hanım’da vücut buldu. Doğurup büyüttükleri evlatlarını gözlerini kırpmadan savaşa göndermeleri, arkalarından gözyaşı dökmemeye çalışmaları, bütün o yokluğa, imkânsızlığa rağmen güçlü ve dik durmaları gerçekten zordu. Anne değilim ama oyuncu olduğum için çok yakın duygular hissettim. Duygusal anlamda çok zorlandığım, bazen rolden çıkamadığım oldu. İzleyicinin de kalbine dokunacağını düşünüyorum bu sahnelerin. Çünkü benim hem kalbime, hem ruhuma inanılmaz dokundu.”

DEVRİM NAS ÇOCUKLARIYLA ROL ALDI

Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’ye hayat veren Devrim Nas da filmde çocuklarıyla birlikte rol aldığı için çifte heyecan yaşadığını belirterek şöyle konuştu: “İlk gösterimin heyecanını İzmir’de yaşamak hepimiz için çok özel bir anı olarak kalacak. Bu filmin benim için önemli bir yanı daha var, çünkü çocuklarım Emil Civan ve Luka Aslan’la birlikte oynuyorum. Emil Civan 5 yaşındaki Mustafa’yı canlandırdı. Bizim için çok özel ve anlamlı bir proje.”

ZORLU YILLAR

“Bir kadın dünyayı değiştirebilir” diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın hayatını anlatan “Zübeyde, Analar ve Oğullar” filminin hikâyesi, Osmanlı’nın son dönemlerinde karışıklık içindeki Selanik’te başlıyor ve Cumhuriyet’in ilanına kadar olan süreci yansıtıyor. Hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız Zübeyde Hanım’ın savaşlar, salgın hastalıklar, göçler ve yokluk içinde 6 çocuğundan 4’ünü ve eşini kaybederken, ‘Mustafa’sını nasıl yetiştirdiğini de beyazperdeye aktarıyor.

İzlenme rekorları kıran “Müslüm” filminin ortak yapımcısı Nuri Yıldırım’ın yapımcılığını üstlendiği “Zübeyde, Analar ve Oğullar”ın ortak yapımcısı ise Alper Tosun. Tarihçi Ethem Koca, Kamil Yüceoral ve Tarih TV Baş Editörü Suat Kozluklu ile Prof. Dr. Necmi Ülker’in senaryosuna danışmanlık yaptığı, onlarca kaynaktan araştırılan bilgilerin Zeynep Güngör tarafından derlenmesi sonucu senaryosu İlber Tekinsoy tarafından yazılan filmin yönetmen koltuğunda Cenk Yaz oturuyor.

 

 

Haber Merkezi

 

‘Zübeyde, Analar ve Oğullar’ İzmir’de gala yaptı

Yorumlar kapalı.