19 Mayıs Foça’da coşkuyla kutlandı

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 105.yıldönümü ve Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İzmir’in Foça İlçesi’nde coşkulu törenlerle kutlandı. Törenlere protokolün yanı sıra yüzlerce vatandaş katıldı.

19 Mayıs Foça'da coşkuyla kutlandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlçede Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları dün Yenifoça Mahallesinde gerçekleştirilen tören, fener alayı ve müzik dinletisi ile başladı. Bugün ise ilk tören Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Törene Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Amfibi Görev Grup ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serhat Sözbir, Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, ilçe protokolü, öğretmen ve öğrenciler, garnizonda görevli her rütbeden askerler, siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri, gaziler ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü çelenginin sunulmasından sonra Saygı Duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

GENÇLİK VE SPOR ÜLKEMİZİN GELİŞİMİNDE ÖNEMLİDİR

Saat 11.00’de Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda başlayan kutlama programında konuşan İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Emre Şahin; “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini halka anlatmak için Samsun’a ayak bastığı günün 105.yıldönümü. Türk Milleti’nin kaderini tayin eden ve bir çağın akışını değiştiren bu tarihi günde Türk gençliğine büyük sorumluluk yüklenmiştir. Atatürk, gençliğe inancını Gençliğe Hitabe’sinde şu sözlerle ifade etmektedir. “Ey Türk Gençliği. Birinci vazifen Türk İstiklalini Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Bugün bizlere düşen görev, bu emaneti en iyi şekilde korumak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Gençlik ve Spor ülkemizin gelişiminde ve kalkınmasında önemli bir role sahiptir. “dedi.

 BİZE İLHAM VE GÜÇ VERMEKTEDİR

Foça Kaymakamı Mehmet Türköz ise İstiklal savaşındaki birlik beraberlik ruhunun bugünlere de ilham ve güç verdiğini söyledi. Mehmet Türköz; “19 Mayıs 1919 Türk Milletinin tam bağımsızlık ve özgürlük umutlarını inanca dönüştürecek kurtuluş ateşinin yakılıp milli mücadelenin başladığı gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiç bir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milleti’nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk Milleti’ne güvenerek işe başladım. Ben Türk ufuklarından bir gün kesinlikle bir güneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç katacağına o kadar emindim ki bunu adeta gözlerimle görüyordum. “diyerek büyük özverilerle yürütülen milli mücadele sonrasında kurulan Cumhuriyeti, hürriyetin, bağımsızlığın, egemenliğin yılmaz bekçileri olarak gördüğü Türkiye gençliğine emanet etmiştir. İstiklal savaşımızı zafere taşıyan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu bu günde devletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için bize ilham ve güç vermektedir. Gazi Mustafa kemal Atatürk başta olmak üzere, mücadele arkadaşlarını ve bu vatan için canını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet,saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

Meydandaki tören halk oyunları, dans ve spor gösterileriyle devam etti. hafta boyunca ilçe okullarında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Jandarma Komando Okulu mensubu askerlerin denizden botla getirdikleri Türk Bayrağını Kaymakam Mehmet Türköz’e teslim etmeleriyle öğle programı sona erdi.

Foça’daki kutlamalar akşam saat 20.30’da düzenlenecek Fener Alayı ve takiben Armada Müzik Grubu’nun dinletisiyle tamamlanacak.

SAMİME EKTİR

19 Mayıs Foça’da coşkuyla kutlandı

Yorumlar kapalı.