3 yıl arayla çekilmiş beyin tomografisi şoke etti!

27 yaşındaki bir vatandaşın beyin tomografisinin görüntüleri doktoru şoke etti. Alkol, sigara ve esrarın beyne yaptığı zararlar tomografide gözler önüne serildi.

beyin tomografisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman doktor Mehmet Emin Adin, sosyal medya hesabından 27 yaşındaki bir hastanın betin tomografisini paylaştı. Üç yıl arayla çekilen görüntüleri yorumlayan Dr. Adin, “27 yaşındaki hastanın üç yıl arayla çekilen beyin görüntüsü (soldaki BT 24, sağdaki 27 yaş). Uzun süreli esrar (yasal), sigara ve alkol kullandığını söyleyen hastanın beyni 70 yaşındaki gibi, üç yılda resmen erimiş. Başka bilinen bir hastalığı yok. Görüntü beni çok şaşırttı” dedi.

Beyin tomografisi 1
Beyin tomografisi 1
Beyin tomografisi 2
Beyin tomografisi 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görüntüleri inceleyen Dr. Emin Adin, “Siyah alanların beyin omurilik sıvısı içerirken (beynin su içeren sarnıçları olarak bilinir),gri gördüğünüz alanlar beyin dokusu” dedi.

İkinci görüntünün ise “beyinde su miktarı artışı, yani erime, çok bariz anlaşılıyor” dedi.

Dr. Adin şöyle konuştu:

“Arkadaşlar, yukarıdaki görüntüyü paylaşma sebebim çok nadir şaşırtıcı bir tablo olmasıydı, yazının herhangi bir yerinde bu durumun kesin sebebi şudur gibi bir ifadede bulunmadım. Biyopsi yapılmadığı için kesin sebep bilinmiyor, ama bu hastalara rutinde biyopsi de yapılmıyor. Bu görüntülerin aynı kişiye ait olmadığını iddia edenlerin çoğu ne yazık ki doktor. Buyurun, birebir ‘aynı kesit’ler. Oysa beyin BT bildiğini zanneden bir hekim, o görüntülerdeki küçük farkın sebebinin kesit açısı olduğunu frontal dural kalsifikasyona bakarak hemen anlamalıydı.”

 

Haber Merkezi

3 yıl arayla çekilmiş beyin tomografisi şoke etti!

Yorumlar kapalı.