4. Engelsiz İzmir Kongresi açıldı

Engelli bireylerin yaşadıklarına ilişkin farkındalık yaratmak için bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Engelsiz İzmir Kongresi, “Engellilik Alanında Yenilikçi Yaklaşımlar” temasıyla açıldı.

4. Engelsiz İzmir Kongresi açıldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fuar İzmir Gaziemir’de gerçekleşen Engelsiz İzmir Kongresi’nin açılışı gerçekleşti. Engelsiz İzmir Projesi tanıtım filmiyle başlayan kongrede, Tekerlekli Sandalye Dans Projesi kapsamında engelli bireyler dans gösterisi yaptı. Açılış konuşmasını Engelsiz İzmir Kongre Başkanı Doç. Dr. Levent Köstem gerçekleştirdi.

“HERKES EŞİT VE FARKLI”

Köstem’in açılış konuşmasını takiben İBB Başkanı Tunç Soyer kürsüye çıktı ve: ‘’Engelli birey yok. Engelleri kaldırmayan sistemler var. İzmir’de o engelleri ortadan kaldırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Engelli vatandaşlarımızın sağlık, eğitim, ulaşım, istihdam ve demokratik katılım haklarını içeren bir eylem planları hazırlıyoruz. Çünkü tek bir engelli vatandaşımızın bundan mahrum kaldığı bir yaşam hepimiz için eksik demektir. Mağdurlar ve mazlumlar kendi haklarını savunmak zorunda kalıyorsa o toplumda hiçbir adalet olmaz. Bilinir ki hak ve hukuk yoktur. Bu yüzden engelsiz bir yaşam için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Mücadelenin omurgasını ortak akıl ve dayanışma oluşturur. Görme engelli İzmirliler için başlattığımız Görünür Kent İzmir Projesi de bu yüzden. Otobüsleri, metroları, tramvayları engelli vatandaşlarımızın kullanımına uyumlu hale getiriyoruz. Evinden çıkamayan engelli vatandaşlarımıza Eşrefpaşa Hastanesi vasıtasıyla sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın önündeki zorlukları ortadan kaldırıp kamu vicdanını büyütüyoruz. En önemli rehberimiz Engelsiz İzmir Yürütme Kurulu Üyelerimiz ve Düzenleme komitesi ile Sosyal Komite Üyelerimiz. Onların fedakar ve vefakar çalışmaları olmasa bir adım ileriye gitmemiz mümkün değil. Bu yolda bize öncülük ve liderlik yapan Levent Hocama da teşekkür ederim. Bıkmadan usanmadan her daim heyecanla bu işin başında. Huzurlarınızda eşit ve engelsiz bir yaşam için yüreğini ortaya koyan mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi dans ekibine de teşekkürlerimi iletiyorum, içimize su serptiler. 4. Engelsiz İzmir Kongresi, yolculuğumuzda önemli km taşlarından biri olacak. Diyorum ki herkes eşit ve farklı’’ dedi.

YARIŞMANIN BİRİNCİSİ FARUK SOYARAT OLDU

Köstem’e Zeytin Fidanı Ödülü’nü, plaketini verdi. Ardından İş Hayatında Engelliler temasıyla gerçekleşen Engelsiz İzmir Karikatür Yarışması kapsamında dereceye girenlere zeytin dalı ve plaketleri verildi. 87 çizerin katıldığı yarışmanın 3.sü Nuhsal Işın, 2.si Musa Gümüş, 1.si ise Faruk Soyarat oldu ve ödülünü Tunç Soyer’in elinden aldı.

4.Engelsiz İzmir Kongresi 1-3 Aralık 2023 tarihleri arasında vatandaşlarım katılımına açık olacak. Kongre kapsamında, Destekli İstihdam, Sosyal Ekonomi: Sosyal İşletme, Tele Sağlık Uygulamaları, Ampütasyon Protez Dünü ve Yarını, Disleksi, Dil ve konuşma, Afazide Teknoloji Kullanımı, Otizmde Yenilikçi Yaklaşımlar gibi konular uzmanlarınca konuşulacak. Ayrıca, atölyeler paneller, konferanslar, özel oturumlar ve atölye çalışmaları gibi birçok farklı etkinliği içerirken, engellilik konusunda yenilikçi düşünce ve uygulamaları vurgulanacak.

Haber Merkezi

4. Engelsiz İzmir Kongresi açıldı

Yorumlar kapalı.