46 gazetecinin anıları “Nerede Haber Orada Biz” kitabında

Gazetecilik mesleğine gönül veren ve uzun zamandır bu mesleği sürdüren 46 isim, “Nerede Haber Orada Biz” adlı anı kitabı hazırladı. 1980-2000 yılları arası dönemi kapsayan kitabın geliri depremzede ve Ukrayna’da savaştan zarar gören çocuklar yararına harcanacak.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamuoyunu aydınlatma, bilgilendirme, bilinçlendirme görevlerinin dışında da toplumsal sorumlulukları olduğuna inanan 46 gazeteci, bu doğrultuda bir yıl önce bu sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirmek için yola çıktı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağanı olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dikkate alınarak gündeme gelen ve Gazeteci Müslüm Karaaslan’ın öncülük ettiği projeye, halen İzmir’de gazetecilik faaliyetini sürdürenlerin yanı sıra yıllar önce İzmir’de gazeteciliğe başlamış ancak çalışmaların farklı şehirlerde sürdüren isimler de destek verdi. Editörlüğünü Gülşen Ülkü’nün yaptığı ve Duvar Yayınları tarafından yapılan kitaba meslektaşlarının gönüllü katkı koyduğunu, dayanışmaya omuz verdiğini belirten Karaaslan, emeği geçen herkese teşekkür etti.

“BİR İLK’E İMZA ATTIK”

Karaaslan; projenin amacı, uluslar arası boyutu ve bu kadar geniş bir gazetecinin katılımıyla gerçekleştirilmiş olması düşünüldüğünde bir “ilk”e imza attıklarını vurgulayarak, bir yıldır emek verdiği kitabı 23 Nisan’a yetiştirmek istediklerini ancak gerek araya seçimin girmesi, gerekse matbaalarda iş yoğunluğunun artması nedeniyle basımının gecikmeli gerçekleştirilebildiğini ifade etti.

Kitaba ilişkin görüşlerini paylaşan Karaaslan, “Bizler gazeteciler olarak yıllardan beri yazıyoruz. Onurlu bir duruş sergilemeye çalışarak yazıyoruz. Bu yol güllük gülistanlık değil çoğu vakit. Zaman zaman ağır bedeller ödemek zorunda da kalıyoruz. Sedat Simavi’nin ‘Kalemine daima efendi kal, uşak olmamaya gayret et. Mecbur kalırsan kır, sakın satma!’ sözünün birer neferleri olarak mesleğimizin meşakatli yollarında ilerlemeye devam ediyor; objektif bir biçimde ilkeli davranarak ekmek kavgamızı sürdürüyoruz. Böylesi bir anlayış doğrultusunda mesleğimizi sürdürürken toplumsal sorumluluklarımızın da olduğunun bilincindeyiz. Görevimizin bize yüklediği sorumlulukları yüreğimizde taşımaya ve daha iyi bir dünya için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. 30 yılı aşan meslek yaşantımın en onurlu, en anlamlı çalışmalarından biri oldu ” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’A GÖNDERME YAPILDI

Karaaslan, depremin merkez üssünün Kahramanmaraş olması nedeniyle, bu ilimizin trafik il kodu olan “46” rakamının dikkate alınarak 46 gazetecinin anısının kitapta yer aldığını vurgulayarak, “Yıllarını gazetecilik mesleğine adamış, çok değerli isimlerin; meslekte yaşadığı birbirinden ilginç olayları okurların bir solukta ve severek okuyacağını düşünüyorum” diye belirtti.

Kitaba destek sunanlar ise şu şekilde: 

Nebil Özgentürk, Hakan Kara, Atila Sertel, Dilek Gappi, Misket Dikmen, Okan Yüksel, Gürkan Ertaç, Osman Ülkü, Yaşar Aksoy, Timuçin Tülis, Sedat Kaya, Reyhan Berkman, Hakan Akarcalı, Sedat Pişirici, Ercan Doğu, Atilla Köprülüoğlu, Esat Erçetingöz, Halil İbrahim Hüner, Yusuf Çınar, Işık Teoman, Engin Uğur Ağır, Muhittin Akbel, Haluk Güney,Sinan Genç, Nüvit Tokdemir, Suavi Yardımoğlu, Emin Varol, Melih Üstkanat, Mustafa Oğuz, Bahri Karataş, Alahattin Gürırmak, Muzaffer Tezel, Sinan Doğan, Serkan Aksüyek, Hakan Dirik, Güray Ervin, Murat Ervin, Süleyman Sağat, Murat Şahin, Mehmet İnmez, Ceyhan Torlak, Kadir Kemaloğlu, Mutlu Duman, Emre Döker, MustafaAkbaş, Müslüm Karaaslan.

46 gazetecinin anilari nerede haber orada biz kitabinda whatsapp gorsel 2023 07 13 saat 09.40.13

Haber Merkezi

46 gazetecinin anıları “Nerede Haber Orada Biz” kitabında

Yorumlar kapalı.