600 yabancı, Türk doktorları izledi

Türk Oftalmoloji Derneği tarafından düzenlenen 7’nci Canlı Cerrahi Sempozyumu kapsamında, TC Sağlık Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde 4 gün boyunca 70 göz ameliyatı yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Oftalmoloji Derneği tarafından düzenlenen 7’nci Canlı Cerrahi Sempozyumu’nda göz hekimlerinin yaptığı ameliyatlar canlı olarak yayınlandı ve dünyada 600 üzerinde yabancı göz hekimi tarafından izlendi. Ameliyatlarda ise göz hekimi ve sağlık personeli olmak üzere toplam 250 kişi görev alarak 70 hastanın göz sağlığına kavuşmasını sağladı.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, sempozyumun canlı cerrahi eğitimleri açısından ulusal ve uluslararası alanda göz hekimleri tarafından çok önem verilen bir etkinlik olduğunu ve yapılan canlı yayınların 600 üzerinde yabancı doktor tarafından izlendiğini anlattı.

“BENZERSİZ BİR ORGANİZASYON”

Ziya Kapran, “Bu yıl gözün 6 farklı bilim dalında 4 gün süresince çok yoğun ameliyatlar yapıldı. Bu, dünyada neredeyse benzeri olmayan bir organizasyon. Her ameliyat kayıt ediliyor ve sonrasında da hekimler tarafından izlenip üzerine tartışılıyor. Sempozyum kapsamında yurt dışından ve yurt içinden gelen uzmanlarımız oldu. Onlar da cerrahi operasyonlar gerçekleştirilirken canlı yayın üzerinden öneri ve görüşlerini paylaştılar. Bu çerçevede bilimsel tartışmalar yapıldı. 4 gün boyunca yapılan ameliyatlar gözün bütün cerrahi birimlerini kapsayacak şekilde planlandı. Örneğin, retina (vitreoretinal), kornea, katarakt ve refraktif, glokom, şaşılık ve oküloplastik cerrahi bunun içerisinde yer aldı” ifadelerini kullandı.

BİN 500 HEKİM

Prof. Dr. Kapran, Türkiye’de göz alanında dünyanın en ileri teknolojisinin kullanıldığını belirterek, “Bu ameliyatları ve sempozyumu yurt dışından yaklaşık 600 göz hekimi de aktif olarak izledi, eğitimlerden faydalandı. Yurt içinden ise sempozyuma 805 göz hekimi katıldı. Bu farklı ameliyatlarda izleyen hekim sayısı zaman zaman arttı, çünkü her hekim kendi alanıyla ilgili ameliyatları canlı izliyor. Sempozyum sonunda baktığımızda toplam yerli ve yabancı bin 500 hekimin sempozyuma katıldığını söylemek mümkün” dedi.

Haber Merkezi

600 yabancı, Türk doktorları izledi

Yorumlar kapalı.