Akıbeti belirsiz: İzmir’in Paraşüt Kulesi yıkılacak mı?

İzmir Paraşüt Kulesi ile ilgili vahim bir iddia ortaya atıldı. Kulenin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilerek yıkılarak yeniden yapılacağı öne sürüldü.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SILA ARABACIOĞLU

Türk Hava Kurumu (THK) tarafından Türkiye’deki iki paraşütkulesinden biri İzmir’e diğeri ise Ankara’ya yapıldı. Kültürpark’ın içinde yer alan İzmir Paraşüt Kulesi, 1937’de tamamlandı ve aynı yıl gerçekleştirilen 7. İzmir Enternasyonal Fuarı ile birlikte 9 Eylül’de açıldı. Açıldıktan sonra uzun süre ilgi odağı olan İzmir Paraşüt Kulesi’nın yılların getirdiği yıpranma ile 30 Ekim 2020’deki İzmir Depremi’nde hasar aldığı dile getirildi. Kule sonrasında faaliyete kapatıldı, çevresi demir örgülerle örülerek kaderine terk edildi. Kule, 2 yılı aşkın süredir atıl durumda.

Türk Hava Kurumu (THK) İzmir Şubesi’nin bakım ve onarım çalışmalarını yapamamasının nedeni mali yetersizlik olduğu iddia edildi. Paraşüt Kulesi’nin alınan bir karar ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceği öne sürüldü. Büyükşehir bu duruma sıcak bakarken, kulenin yıkılarak yeniden yapılması gündeme geldi. Öte yandan Koruma Kurulu’nun raporu doğrultusunda restorasyon çalışması yapılmasının da mümkün olduğu iddia edildi.

NASIL YAPILDI?

Betonarme olarak inşa edilen İzmir Paraşüt Kulesi’nin zeminine yetmiş beş meşe kazık çakılmıştır. Kulenin deniz seviyesinden yüksekliği 4,5 metre, yerden yüksekliği ise 48 metredir. Üç terası bulunan kulenin ortasında bir asansör ve bu asansörün çevresinde döner merdiven mevcuttur.

Akıbeti belirsiz: İzmir’in Paraşüt Kulesi yıkılacak mı?

Yorumlar kapalı.