Avrupa Birliği’nden Schengen açıklaması: Türkiye’ye özel bir durum değil

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Anita Hipper, Türkiye'den Schengen vizesi için yapılan başvurulara ret oranındaki artışın, Türkiye'ye özgü bir durum olmadığını belirtti. Türkiye'nin vize başvurularının reddinde, denetimsizce verilen Türk vatandaşlığının da etkisi olduğu iddia edilen konular arasında yer alıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Anita Hipper, Türkiye’den Schengen vizesi için yapılan başvurulara ret oranındaki artışın, Türkiye’ye özgü bir durum olmadığını iddia etti.

Hipper, “Açıkça söylemeliyim ki; bu anlamda Türkiye ile ilgili özel bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

Hipper, Covid-19 salgını nedeniyle vize değerlendirme süreçlerinde gecikmelerin yaşandığını belirterek “Talep şimdilerde yeniden artıyor. Bu, bazen vize prosedürlerini de etkileyebilir. Ancak yeniden belirtmek isterim; bu, Türkiye’ye özgü bir durum değil” ifade etti.

RET ORANI YÜZDE 15TEN YÜZDE 50’YE YÜKSELDİ

AB’nin sorunun çözümüne ilişkin herhangi bir girişimi olup olmayacağıyla ilgili soru üzerine Hipper, vize değerlendirmelerinin her zaman bireysel bazda yapıldığını, üye ülkelerin sorumluluk ve yetki alanında olduğunu söyledi.

Türkiye’deki misyonlar üzerinden 2022’de yapılan Schengen vizesi başvurularından yüzde 15’i reddedilirken bu oran, bu sene yüzde 50 civarına yükselmişti.

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği’nden Schengen açıklaması: Türkiye’ye özel bir durum değil

Yorumlar kapalı.