Avrupa Uzay Ajansı’ndan ‘Cerberus’ uyarısı

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) paylaştığı verilere göre, önümüzdeki günlerde Akdeniz kıyılarının "Cerberus" adlı bunaltıcı sıcakların etkisine gireceği ve üç yılın ardından Avrupa'da yeniden sıcaklık rekorunun kırılacağı belirtildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’daki aşırı sıcaklıklar, rekor kıran küresel sıcaklıkları takip ediyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) verilerine göre, Avrupa’nın önümüzdeki günlerde yeni bunaltıcı sıcakların etkisine gireceği belirtildi.

Anti-siklon (yüksek basınç alanı) etkisindeki, “Cerberus” olarak adlandırılan sıcak hava dalgasının özellikle Akdeniz kıyılarını hedef alacağı bildirildi.

ESA, “İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve Polonya büyük bir sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya, Sicilya ve Sardunya adalarında sıcaklıklar 48 derece civarına yükselecek ve muhtemelen Avrupa’da şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklıklara ulaşacak” açıklamasını yaptı.

AVRUPA İÇİN YENİ SICAKLIK REKORU

Meteoroloji uzmanları, Avrupa için yeni bir sıcaklık rekoru beklerken, Avrupa tarihindeki en yüksek sıcaklık üç yıl önce (11 Ağustos 2021) İtalya’nın Florida kentinde yaşanmıştı.

48.8 derece ölçülen Florida kentindeki sıcaklık rekorunun, önümüzdeki günlerde yeniden kırılabileceği tahmin ediliyor.

Bilim insanı Benjamin Koetz, “Bu yıl El Niño ile daha da güçlenen küresel ısınma gıda üretimini, su mevcudiyetini ve sağlığımızı önemli ölçüde etkiliyor. Bu değişikliklere doğru bir şekilde uyum sağlamak için, Copernicus programının sağladığı, eyleme geçirilebilir çözünürlüğe sahip zamanında bilgiye ihtiyacımız var” diye konuştu.

ÖLÜM ORANI EN YÜKSEK ÜLKE İTALYA

Nature Medicine dergisinde kısa süre önce yayınlanan bir araştırmaya göre, geçen yıl Avrupa genelinde yaşanan yaz sıcak dalgaları nedeniyle 60 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Ölüm oranı en yüksek İtalya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz’de görüldü.

Bu yazın muhtemelen daha kötü geçeceği belirtilirken, Kızıl Haç, Avrupa’daki vatandaşları ve turistleri son derece dikkatli olmaya ve yüksek sıcaklıklara karşı en savunmasız olanlara dikkat etmeye çağırdı.

HABER MERKEZİ

Avrupa Uzay Ajansı’ndan ‘Cerberus’ uyarısı

Yorumlar kapalı.