Avrupa’da Türkiye evlilikte birinci, boşanmada üçüncü

Avrupa'nın son evlenme ve boşanma verilerine göre Türkiye her iki alanda da ilk sıralarda yer alıyor. Bir alanda ise diğer Avrupa ülkelerinden büyük farkla ayrılıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği’ne bağlı istatistik kurumu Eurostat’ın son verilerine göre, Avrupa bölgesinde Türkiye evlenme oranlarında birinci, boşanmalarda ise üçüncü oldu.

Eurostat’ın 1964-2022 verilerini kapsayan son raporuna göre Türkiye, nüfusa göre evlenme oranlarının en yüksek olduğu ülke oldu. Türkiye 2022’de binde 6,8 evlenme oranıyla Arnavutluk ile birlikte ilk sırada yer alırken, iki ülkeyi Macaristan (binde 6,6), Letonya (binde 6,3) ve Romanya (binde 6,2) takip etti.

Evlilik oranlarının en düşük olduğu Avrupa ülkeleri ise Slovenya ve İtalya (binde 3,2) ile Portekiz (binde 3,5) oldu.

EVLENME ORANLARI HER YERDE DÜŞÜYOR

Öte yandan birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de evlenme oranlarındaki düşüş dikkat çekti. Türkiye’de evlenme oranları 1980’de binde 8,2’ydi.

Rapora göre 2022 yılındaki boşanma oranlarında ise Türkiye, binde 2,1 ile İsveç’le üçüncülüğü paylaştı. Letonya (binde 2,9) ve Litvanya (binde 2,6) boşanmaların en yaygın olduğu ülkeler olurken, Malta (binde 0,9) ve Slovenya (binde 1) listenin son sıralarında yer aldı.

EVLİLİK DIŞI ÇOCUK SAHİPLİĞİNDE TÜRKİYE AÇIK ARA FARKLA SONUNCU

Evlilik dışı çocuk sahibi olma oranlarındaysa Türkiye, diğer Avrupa ülkelerinden çok farklı bir tablo çizdi.

Evlilik dışı çocuk sahibi olma oranları birçok Avrupa ülkesinde arttı.

Çocuk sahibi evli olmayan çiftlerin en fazla olduğu ülkeler Fransa (yüzde 66), Portekiz (yüzde 60) ve Bulgaristan (yüzde 59) olurken Türkiye’de bu oran yüzde 3’te kaldı.

HABER MERKEZİ

Avrupa’da Türkiye evlilikte birinci, boşanmada üçüncü

Yorumlar kapalı.