Aydın’da bir hastanede uygulanan yöntem 4 hastaya umut oldu

Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde uygulanan bir yöntem sayesinde beyin ölümü gerçekleşen bir genç hastanın organları 4 hastaya umut oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi yoğun bakımına yatırılan genç bir hasta, yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamayıp beyin ölümü gerçekleşti. Vefat eden  hastanın yakınlarının kararı ile hasta organ nakli donörü olarak kabul edildi ve Bölge Koordinasyon Merkezi’ne konu ile ilgili bilgi verildi. Hayati fonksiyonları gerileyen hastanın durumunu desteklemek için hastaya yapay kalp akciğer pompasına (ECMO) alındı. Gerekli izinlerin gelmesi sonrasında acil, yoğun bakım ve ameliyathane çalışanlarının yüksek gayretleri ve çabaları ile gerçekleştirilen bu yöntem ile Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde organ bekleyen hastalara umut oldu.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Avcil, “Organ bağışına onay veren yüce gönüllü ve bilgili aileye, üniversitemiz, hastanesi ve ülkemiz adına teşekkür ederek azimle çalışan acil araştırma görevlilerimize minnetlerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA

Aydın’da bir hastanede uygulanan yöntem 4 hastaya umut oldu

Yorumlar kapalı.