Aydın’da yaşanacak deprem İzmir’i etkiler mi?

Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer, “Depremler üç bilinmeyenli denklemlere benzetilebilir. Bu depremlerin yerini, zamanını ve büyüklüğünü bilmek mümkün değil” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demet Gürgen

“Deprem İçin Ne Yapmalı?” konferansında konuşan Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Aydın’da 7 büyüklüğünde deprem beklediğini belirtti.

Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı  Sinancan Öziçer, Aydın’da oluşacak bir depremde İzmir’in ne kadar etkileneceği hakkında, “Aydın ve çevresinde son yıllara bakıldığında en son depremin ardından uzun bir sürenin geçtiği gözlemlenir. Türkiye’nin bir çok bölgesinde olduğu gibi bu alanda da deprem olması olası bir durum. Geçmişe bakılınca uzun zamandır  bölgede  deprem olmadığı için fay hatlarının 6.8, 6.9 büyüklüğünde deprem oluşturması mümkün çünkü bölgede aktif fay hatları bulunuyor. Fakat depremler üç bilinmeyenli denklemlere benzetilebilir. Bu depremlerin yerini, zamanını ve büyüklüğünü bilmek mümkün değil. Sadece bölgenin hareketleri göz önünde bulundurularak yorumlanabilir” ifadelerini kullandı.

 

“İzmir, Aydın’da yaşanacak depremden etkilenmesi mümkün”

Deprem dalgalarının ulaşma durumunun toprağın yapısı ile ilişkili olduğunu aktaran Öziçer, “ Deprem dalgaları her zemin cisimde farklı özellik gösteriyor. Önemli olan deprem dalgasının hangi zeminde meydana geldiğidir. Deprem dalgasının kayalarda veya yumuşak zeminde iletilmesi değişiyor. Elbette Aydın’da yaşanacak bir depremde İzmir’in etkilenme olasılığı var. Fakat bu dalga eğer yumuşak zeminli bir bölgeden geçiyorsa İzmir’in hissetmesi benzer olacak. Sert bir zemin olduğu alandan geçen dalga ise genliği düştüğü için yakında bulunan şehirlere etkisi yumuşak zemine oranla az hissettirir. Önemli olan deprem dalgasının hangi zeminde meydana geldiğidir. İzmir’de doldurma zemin olan yerlerin de yaşanacak oran bakımından büyük olan depremden etkilenmesi çok olası bir durumdur” diye konuştu.

 

“Binalar sert zeminlere yapılmalı”

 

Büyükşehirlerde sahil kesimlerinde bulunan binaların sert zeminlere taşınmasının kısa vadede mümkün olmadığını dile getiren Öziçer, “ Nüfus arttığı için sahil kesimlerini sağlam zemine taşımak çok zaman alacaktır. Fakat bundan sonrası için yapılacak binaların sert zeminlere yapılması çok mühim çünkü sıkı zeminler depremin etkisini azaltıyor. Deprem yönetmenliğine uygun yapılan binalar depremlere karşı bizim tedbirli olmamızı sağlar ve can kaybımızı en aza indirir” diye konuştu.

Aydın’da yaşanacak deprem İzmir’i etkiler mi?

Yorumlar kapalı.