Bakan Bolat: Elektrikli ve elektronik ürünler ihracatımız 2023 yılının ilk 10 ayında 12,5 milyar dolara ulaştı

Akıllı Bina Teknolojileri ve Elektrik Aydınlatma Fuarı açılışında konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Türkiye olarak elektrikli ve elektronik ürünler ihracatımız büyük bir artış gösteriyor. Son 5 yıl içerisinde ihracatımız, 8,7 milyar dolardan 13,7 milyar dolara yükseldi. 2023 yılının ilk 10 ayında ise bu sektörde, 12,5 milyar dolara ulaşarak yüzde 15’lik bir artış sağlandı. Büyük hedeflerimiz var” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Akıllı Bina Teknolojileri ve Elektrik Sistemleri Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın açılışını Ticaret Bakanı Ömer Bolat yaptı. Elektrikli cihazlar sektörünün Türkiye’de çok hızlı gelişen bir sektör olduğunu ifade eden Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Dünya sanayi üretiminin yüzde 10’nundan fazlası bu sektörden elde ediliyor. Dünyada küresel ticaret mallarda 25 trilyon dolar, hizmetlerde ise 7 trilyon 200 milyar dolar. Bu küresel mal ticareti içinde, elektrikli cihazlar ve elektrikli cihazlar üretimi ortalama 3,7 trilyon dolar oluşturuyor. Bu noktada Çin, ABD, Tayvan, Güney Kore’nin ilk sıralarda olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak da elektrik ve elektronik ürünler ihracatımız büyük bir artış gösteriyor” dedi.

Elektrikli cihazlar sektörünün Türkiye’de çok hızlı gelişen bir sektör olduğunu ifade eden Bakan Bolat, “Dünya sanayi üretiminin yüzde 10’nundan fazlası bu sektörden elde ediliyor. Dünyada küresel ticaret mallarda 25 trilyon dolar, hizmetlerde ise 7 trilyon 200 milyar dolar. Bu küresel mal ticareti içinde, elektrikli cihazlar ve elektrikli cihazlar üretimi ortalama 3,7 trilyon dolar oluşturuyor. Bu noktada Çin, ABD, Tayvan, Güney Kore’nin ilk sıralarda olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak da elektrik ve elektronik ürünler ihracatımız büyük bir artış gösteriyor. Son 5 yıl içerisinde ihracatımız, 8,7 milyar dolardan 13,7 milyar dolara yükseldi. 2023 yılının ilk 10 ayında ise bu sektörde, 12,5 milyar dolara ulaşarak yüzde 15’lik bir artış sağlandı. Büyük hedeflerimiz var. Son 21 yılda 36 milyar dolar ihracattan 254 milyar dolara geçen yıl ulaştık. Bu yıl 256 milyar dolar mal ihracatına ulaşacağız. Bu 7,5 kat bir artış. Yine son 21 yılda hizmetler ihracatında 12 milyar dolardan geçen yıl 89 milyar dolara ulaştık. Bu sene inşallah 100 milyar doları aşacağız” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Bakan Bolat: Elektrikli ve elektronik ürünler ihracatımız 2023 yılının ilk 10 ayında 12,5 milyar dolara ulaştı

Yorumlar kapalı.