Bakan Kacır: Savunma sanayiindeki iş birliklerimiz sayesinde Macaristan ile 6 milyar dolarlık ticaret hedefini yakalayacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, "Türk savunma sanayi 2023 yılı itibariyle 6 milyar dolar ihracat düzeyini yakalıyor. Hızla 10 milyar dolar ihracata koşuyor olacağız. Bu kapsamda önemli dostlarımızdan biri olan Macaristan'la da özellikle savunma alanında gerçekleştireceğimiz iş birliği, liderlerimizin koyduğu 6 milyar dolarlık yıllık ticaret hacmini yakalamamıza vesile olacak" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bir dizi temasta bulunmak üzere Macaristan’ı ziyaret etti. Başkent Budapeşte’de ülkenin Savunma Bakanı Kristf Szalay-Bobrovniczky ile heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.
Bakan Kacır, Budapeşte’de Macaristan Savunma Bakanı Kristf Szalay-Bobrovniczkyé’in yanı sıra Türk ve Macar şirketlerin temsilcilerinin de yer aldığı Savunma Sanayi Çalıştayı’na da katıldı. Kacır burada, Türk-Macar Ticaret Odası (Turkcham) Yönetim Kurulu ile toplantı yaptı.
Kacır, daha sonra Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü Direktörü (EİT) Martin Kern ile görüştü ve Zalazone Elektrikli Araç Geliştirme ve Doğrulama Test Merkezi’nde incelemelerde bulundu.
“Özellikle savunma sanayi alanında yürütebileceğimiz iş birliği projelerini ele aldık”
Bakan Kacır, ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Macaristan ziyaretini hatırlatarak, “18 Aralık’ta, Türkiye-Macaristan ilişkilerinin 100. yılında Cumhurbaşkanımız, ‘Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’na liderlik etmek üzere Budapeşte’de olacak. Biz de hem Ağustos ayındaki ziyaret vesilesiyle hızlanmış olan çalışmaları takip edebilmek hem de önümüzdeki ziyarete hazırlıklarımızı tamamlayabilmek üzere geniş bir heyetle Budapeşte’deydik. Toplantılarımız kapsamında özellikle savunma sanayi alanında yürütebileceğimiz iş birliği projelerini ele aldık” ifadelerini kullandı.
Türkiye-Macaristan dostluğunu, işbirliğine dönüştürmeyi ve sürdürmeyi hedeflediklerini dile getiren Kacır, “Son dönemde özellikle kara araçlarında bir Türk firması olan Nurol Makine’nin, Macaristan’daki paydaşlarıyla birlikte yürüttüğü tedarik ve ortak üretim projesi, savunma sanayinde çok önemli bir adım oldu. Fakat iş birliğimizin bunun çok daha ötesine geçebileceğini değerlendiriyoruz. Ben bu ziyaretime 10 farklı savunma sanayi firma ve kurumunu davet ettim. Hep birlikte Macaristan Savunma Bakanlığı’nda 5 saate yakın bir toplantı gerçekleştirdik. Tüm firmalarımız ve kurumlarımız yürüttükleri çalışmaları ve Macaristan Savunma Sanayi’ne nasıl katkı sunabileceklerini anlattılar. Macaristan hali hazırda savunma sanayinde özellikle kendi ordusunun modernizasyonu konusunda önemli bir program yürütüyor. Bu programda, Türkiye savunma sanayi kurumlarının daha etkin bir şekilde rol oynamasını hedefliyoruz.
“Türk savunma sanayi 2023 yılı itibariyle 6 milyar dolar ihracat düzeyini yakalıyor”
Bakan Kacır konuşmasına şöyle devam etti:
“Önemli bir toplantıyı da ZaloZONE Otomotiv Test Merkezi’nde gerçekleştirdik. Macaristan Avrupa’nın en önemli otomotiv test altyapılarından birini Budapeşte’ye iki saat mesafede ZaloZONE test merkezi adıyla kurdu. Burada yürütülen çalışmaları ve Türkiye Otomotiv Sanayi’nin ve yine Türk savunma sanayinin bu merkezde yürütebileceği potansiyel iş birliklerini ele almış olduk. Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı’yla da özellikle Türkiye Macaristan ticaret ilişkilerini, birlikte gerçekleştirebileceğimiz yatırımları ve işbirliği yapabileceğimiz stratejik alanları konuştuk. İkili ticaret hacmimiz 4 milyar dolara yaklaştı. Liderlerimizin koyduğu 6 milyar dolarlık bir hedef var. Bu hedefe doğru adım adım ilerliyoruz. Savunma sanayinin bu hedefte önemli bir ivme ortaya çıkaracağını öngörüyoruz. Türk savunma sanayi 2023 yılı itibariyle 6 milyar dolar ihracat düzeyini yakalıyor. Hızla 10 milyar dolar ihracata koşuyor olacağız. Bu kapsamda önemli dostlarımızdan biri olan Macaristan’la da özellikle savunma alanında gerçekleştireceğimiz iş birliği, liderlerimizin koyduğu 6 milyar dolarlık yıllık ticaret hacmini yakalamamıza vesile olacak.”

HABER MERKEZİ

Bakan Kacır: Savunma sanayiindeki iş birliklerimiz sayesinde Macaristan ile 6 milyar dolarlık ticaret hedefini yakalayacağız

Yorumlar kapalı.