Bakan Yerlikaya açıkladı: Selde 3 kişi hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aşırı yağışlar sonucu oluşan selde Samsun, Zonguldak ve Giresun'da 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aşırı yağışlar sonucu Samsun, Zonguldak ve Giresun’da 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Zonguldak merkeze bağlı Beycuma beldesi, Karadeniz Ereğli ilçesi ve Gülüç beldesinde selden etkilenen alanlarda inceleme yapan Yerlikaya, Valilik’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aşırı yağışlar sonucunda Samsun’da 1, Zonguldak’ta 1, Giresun’da 1 olmak üzere maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti” diye konuştu.

Ana gündem maddelerinin aşırı yağışlardan etkilenen yerleşim yerlerindeki hasar ve zarar tespitlerinin olduğunu anlatan Yerlikaya, yağışlar sonrasında uyarı verilen illerde toplam 5 bin 986 ihbar alındığını belirtti.

’10 İL SELDEN ETKİLENDİ’ 

Yerlikaya, tüm ihbarlara ekiplerce AFAD koordinasyonunda ivedilikle müdahale edildiğini vurgulayarak, “Aşırı yağışlardan 10 ilimiz, 82 ilçemiz, 1353 köy ve mahallemiz maalesef etkilendi” diye konuştu.

Yaşanan sel, su baskını, heyelan ve kaya düşmesi gibi olaylardan Bartın, Ordu ve Zonguldak’ın merkez ilçe ve köylerinin pek çoğunun olumsuz etkilendiğini belirten Yerlikaya, Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Kocaeli, Karabük ve Samsun’da da yerleşim birimlerinin etkilendiğini belirtti.

Bakan Yerlikaya, sel felaketinde AFAD koordinasyonunda toplam 6 bin 611 personelin görev yaptığını aktararak, “Bir parantez açıyoruz; 1390’ı jandarma ve 1861’i polis. 2 helikopter, 578 çeşitli türde iş makinesi hem görevlendirildi hem çalıştı. Yağışlar sonrası mahsur kalan 23 vatandaşımız helikopterlerle, 608 vatandaşımız bot ve iş makineleriyle kurtarıldı” ifadelerini kullandı.

‘625 YERDE ELEKTRİK, 165 YERDE SU KESİNTİSİ OLDU, 210 YOL KAPANDI’ 

Toplamda 210 yolun kapandığını, ekiplerin yaptığı çalışmalar sonrasında tüm yolların trafiğe açıldığını bildiren Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

“İl, ilçe ve köylerde ise toplam 625 yerleşim yerinde elektrik kesintisi meydana geldi. Yine yapılan çalışmalar sonrasında tüm yerleşim yerlerine artık elektrik verilebiliyor. 165 yerleşim yerinde içme suyu kesintisi meydana geldi. Yine arkadaşlarımızın büyük gayretleriyle 60 yerleşim yerine içme suyu verilmeye başlandı. İnşallah yakın bir zamanda 105’ine de su verilmeye başlanacak.”

915 KONUT, 1317 İŞ YERİ ETKİLENDİ

Zonguldak’ta en yüksek tespit edilen metrekareye yağış miktarının 236 kilogram olduğuna dikkati çeken Yerlikaya, “İçinde bulunduğumuz bu güzel şehrimizde aşırı yağışlardan 915 konut, 1317 iş yeri etkilendi. İlimizde AFAD koordinasyonunda 1117 personel, 349 araç ve 5 bot görev yaptı. 30 olaya müdahale edildi ve hamdolsun 45 vatandaşımız kurtarıldı” dedi.

HABER MERKEZİ

Bakan Yerlikaya açıkladı: Selde 3 kişi hayatını kaybetti

Yorumlar kapalı.