‘Basına konuşma yasağı antidemokratiktir’

CHP, medyaya karşı tutumunu değiştirdi. Yasaklarla dolu yönergede partililerin basına demeç verdikten sonra onay almalarını gerektiren maddeler eklendi. CHP’li Bayır yönergeyi, ‘antidemokratik’ buldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Berivan Kaya’nın haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi Medya, Planlama ve Sosyal Medya Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem imzalı yönergede milletvekillerine medya ambargosu konuldu. CHP’lilerin uyması gereken kurallar tutum belgesi ve yönergede stratejik önemdeki konular hakkında görüş ve kanaat açıklanması yasaklandı.

Medyaya çıkmadan önce Genel Merkez düzeyindeki üst yönetime bilgi verilmesi gerektiği belirtilen yönergede, “medya ve kamuoyunda CHP’nin yetkili kurullarında onanmamış söz ve fikirler parti görüşü olarak aktarılamaz” ifadeleri yer aldı. Röportajlarda ise basım öncesi hazırlanan içeriğe onay vermeden yayınlanmaması gerektiği aktarıldı.

basina konusma yasagi antidemokratiktir tacettin bayir osb kanunundaki degisiklikle koylunun atadan kalma topraklarina el koymak istiyorlar 7454 big

CHP İzmir Miletvekili Tacettin Bayır

“‘BİZE DANIŞMADAN KONUŞAMAZSIN’ DENİLİYOR'”

Medya yönergesine tepkiler yükselirken eski CHP İzmir Miletvekili Tacettin Bayır, yönergede bulunan maddelerin ‘antidemokratik’ olduğunu belirtti. Bayır açıklamasında, “Cumhuriyet Halk Partisi’nde 2015 yılında ön seçimle seçilen  milletvekili olarak 85 kişinin arasında yarıştım ve ikinci olarak milletvekili seçildim. Elbette ki bana oy veren halkı temsilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne onların gözü, kulağı, sesi olacağım. Benim yapacağım konuşmayı genel merkezin üst düzeyi belli bir disiplin sürecini bahane ederek ‘bize danışmadan konuşamazsın, yazamazsın demesi kadar antidemokratik bir uygulama olamaz” dedi.

“BU KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİL”

CHP’nin kurultaya gittiğine dikkat çeken Tacettin Bayır, “Parti bir kurultaya gidiyor şu anda. Biz parti içi tüzüğü daha demokratik daha tabana dayalı Cumhuriyet Halk Partisi üyelerine dayalı bir önseçim olsun derken onlar tepeden inmeci bir takımı yasaklamalar getirmekte. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Uygulanabilir bir şey de değil, bunu gerçekçi ve doğru bulmam. Ben kimsenin buna uyacağını da düşünmem” dedi.

YAZILI EMRİVAKİ

Yönergeyi yazılı emrivaki olarak değerlendiren Bayır, “Ben sekiz sene milletvekilliği yaptığımda zaman zaman kapalı grup toplantılarında, ‘arkadaşlar biraz daha basına demeç verirken tedbirli olalım’ deniyordu ama bu şifahen söylenirdi, yazılı emirvaki olmazdı. Bazı arkadaşlarımız hakikaten kontrolsüz çıkışları yapabiliyordu. Özellike parti kurultaya giderken aday adaylarının söylediklerinin belli yerlerini kırparak belli yerlerini öne çıkararak AKP medyası haber yaparsa bu partiye zarar verir” diye konuştu.

Haber Merkezi

‘Basına konuşma yasağı antidemokratiktir’

Yorumlar kapalı.