Başkan Arda, Yerel Yönetimler Politika Belgesi’ni imzaladı

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında hazırladığı Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ni imzaladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında hazırladığı Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ni imzaladı. Belge, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) işyerinde şiddetin önlenmesine dair 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi (ILO C190) ve 206 sayılı Tavsiye Kararı’nı maddelerinin hayata geçirilmesini kapsıyor.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladıktan sonra yerel yönetim politikalarında kadın-erkek eşitliğini geliştirmek için Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırladıklarının altını çizen Başkan Halil Arda, “Kadın Dostu Gaziemir hedefimizle toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çalışıyoruz. Cumhuriyet Halk Partimizin hazırladığı ve belediyelerin şiddet mağduru çalışanı gözetmesi, mağdurların talebi doğrultusunda hukuki ve psikolojik destek sağlamasını ve belediye çalışanlarının istihdamında yüzde 50 cinsiyet kotası uygulanmasını kapsayan Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ni imzaladım. Bu belgeyle, belediyemizdeki kadın personellerimiz daha da güçlenecek. Kadınların, yerel karar alma süreçlerinde ve mekanizmalarında eşit temsilini sağlayacak ve kentin tüm hizmetlerinden eşit düzeyde yararlanacakları çalışmalar hayata geçirmeye devam ediyoruz. Kadınlar hayatın tam merkezinde ve toplumun gelişmesinde, dönüşmesinde kilit rol oynadıklarına inanıyorum. 5 başkan yardımcımızın 3’ü kadın, meclis grubumuzun yarıya yakını kadın, birim müdürlerimizin yarısı kadın. İNGEV’in Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde 160 ilçe arasından 7. sırada yer alan kentimizi, bu alanda daha ileri taşımak için ve insan onuruna yakışmayan kadına yönelik şiddete karşı çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Haber Bülteni 

Başkan Arda, Yerel Yönetimler Politika Belgesi’ni imzaladı

Yorumlar kapalı.