Belediye emekçileri İzmir’de hayatı durdurdu

Bugün İzmir’de belediye emekçileri ücretlerinin iyileştirilmesi taleplerini dile getirmek için iş bıraktı. SGK İzmir İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen emekçiler taleplerini sıraladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıla Arabacıoğlu/YENİ İZMİR-Türkiye genelinde işçiler, bugün iş bıraktı. İzmir’de de DİSK/Genel-İş üyeleri SGK İzmir İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek taleplerini sıraladı. İşçilere seslenen DİSK/Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Merkezi hükümetin uygulamaları ve belediye işverenleri arasında sıkışıp kalmayacağız. Mücadelemizi başlattık ucu nereye giderse gitsin devam edeceğiz” dedi. Basın açıklaması halay ile sona erdi.

‘HAKLARIMIZI ALACAĞIZ’

İş bırakma eyleminin Türkiye genelinde yapıldığının altını çizen Çalışkan, “Haksızlığa hukuksuzluğa karşı ayaktayız. DİSK, Genel-İş Sendikası, ayağa kalkarsa kalkar. Bu zorlu süreçte özellikle emeğe yönelik saldırıların olduğu, hayta pahalılığı olduğu dönemde ücretler eriyor. Biz bu bozuk düzenin arasında kalmayacağımızı söylemek için buradayız. Belediye işçileri, susmayacak. Haykıracağız. Tüm belediye işçilerinin ücretleri derhal iyileştirilmelidir diyoruz. Belediye şirketi işçilerine yapılan ayrımcılık son bulunmalıdır. Belediye şirketi işçilerinin analarının ak sütü kadar helal olan kadro hakkı verilmelidir. Belediye işçileri, iki ara bir derede kalmayı artık kabul etmeyecek. Haklarımızı alacağız” diye konuştu.

‘ADIM ATILMIYOR’

Remzi Çalışkan, kötü ekonominin alın terine de yansıdığının altını çizerek,  “Enflasyon düşüyor dediler, dövizi kontrol altına aldık dediler… Hayır. Biz bunun doğru olmadığını yaşayarak görüyoruz. Enflasyon, sadece TÜİK’in sepetinde düşüyor. Sokakta ise enflasyon giderek artıyor. Biz işçiler, üretenler için alım gücü git gide düşüyor. Bunu kabul etmeyeceğiz. Biz sizin krizinizin sebebi değiliz. Tamamen iktidarın yanlış politikaları ile meydana gelen krizin cezasını çekmek zorunda değiliz ve çekmeyeceğiz. İktidar batırdığı ekonomiyi düzeltme adına yine patronları ve sermayeyi önceliyor. Emekçilerin temel talepleri konusunda ne yazık ki herhangi bir adım atılmıyor” dedi.

‘DİLİM DİLİM SOYULUYORUZ’

Çalışkan, yeni gelen vergilere dikkat çekerek, “Krizin yarattığı boşluğunu emekçinin cebinden karşılıyor. Anlaşılan o ki biz vergiler ile dilim dilim soyulmaya devam edeceğiz. Buradan sesleniyoruz; önceliğiniz servet sahipleri ve patronlar değil önceliğiniz emekçiler, evine ekmek götüremeyenler, geçinemeyenler ve yoksullar olsun. Tüm bu ağır koşullar emekçileri kuşatırken maaşlarımız erimeye devam ediyor. Ülke genelinde sendikalı ve TİS’li işçi sayısı yüzde 10. Ücretlerimiz tüm sektörlerde yasal asgari ücret arasına sıkışıyor. Asgari ücret tüm sendikalı iş yerlerini kuşatmış durumda. Bizi asgari ücrete mahkum etmek isteyen anlayışı kabul etmiyoruz. Belediye işçilerinin ücretlerinde artık güncelleme yapılması gerekmektedir. Halka hizmet bizim görevimiz ancak tercihlerinizi ve önceliklerinizi işçilerin yaşam koşullarını iyileştirmekten yana kullanın diyoruz. TİS süreci tamamlanan belediye ve şirketlerde ek protokol sürecini başlatın. Kaşıkla verilenin kepçe ile alındığını biliyoruz. Alım gücümüz günden güne düşüyor.  Belediyelerin önemli bir bölümünde yer alan ekonomik sıkıntılar ile ilgili iktidara sesleniyoruz. Merkezi idareden, yerel yönetimlere gelen paylar arttırılmalı, İller Bankası’ndan gelen payda kesinti yapılmamalı. Merkezi hükümetin uygulamaları ve belediye işverenleri arasında sıkışıp kalmayacağız. Bu talep sadece DİSK/Genel-İş üyeleri için değil tüm işçileri kapsıyor. Ben herkesi mücadeleye çağırıyorum” açıklamasını yaptı.

Belediye emekçileri İzmir’de hayatı durdurdu

Yorumlar kapalı.