“Boşuna ağrı çekmeyin, çaresi var”

Kuyruk sokumu ağrısının tedavisinde girişimsel yöntemlerle başarılı sonuçlar elde edildiğini söyleyen Algoloji Uzmanı Dr. Tural Bayramov, "Boşuna ağrı çekmeyi, çaresi var" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuyruk sokumu ağrısının tedavisinde girişimsel yöntemlerle başarılı sonuçlar elde edildiğini söyleyen Algoloji Uzmanı Dr. Tural Bayramov, “Boşuna ağrı çekmeyi, çaresi var” dedi. Uzm. Dr. Bayramov, “Tedaviye dirençli ağrılarda kuyruk sokumu bölgesine bazı ilaçların enjeksiyonu, sinir ve sinir ağı blokajları uyguladığımız girişimsel yöntemlerdir ve etkilerini görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Algoloji (ağrı tedavisi) Uzm. Dr. Bayramov, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen, “koksigodini” olarak da bilinen kuyruk sokumu ağrısının nedenleri ve tedavisi konusunda açıklamalarda bulundu. Bayramov, kuyruk sokumunun (koksiks) vücudun küçük ama önemli bir bölgesi olduğunu belirtti.

Bayramov, kuyruk sokumunun otururken vücudun ağırlığını desteklemede önemli bir rol oynadığını ve aynı zamanda birçok önemli kas ve bağ için bir bağlantı noktası olduğunu dile getirerek, “Koksiks yaralandığında veya hasar gördüğünde, kişinin yaşam kalitesini etkileyebilecek önemli ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Kuyruk sokumu travması veya yaralanması, başta kalça üzerine düşme sonucu görülür. Düşmenin yanı sıra normal doğumda kuyruk kemiğinin travma alması sonucu kadınlarda bu bölgede ağrı görülebilir. Bisiklete binme veya ata binme gibi aktivitelerden kaynaklanan kuyruk sokumunda tekrarlayan zorlanma veya zamanla koksikste kireçlenmeye bağlı değişiklikler dahil olmak üzere koksigodinin birkaç olası nedeni vardır. Koksigodini semptomları kuyruk kemiği bölgesinde ağrı ve hassasiyet, oturma veya hareket etme ile ağrı ve bağırsak hareketleri sırasında rahatsızlık içerebilir. Elbette ki kuyruk sokumu ağrısının belirti ve şiddeti kişiden kişiye değişir” diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ 

Kuyruk sokumu ağrısı için çeşitli tedavi seçenekleri olduğunu, ilk olarak semptomları yönetmek için dinlenme, buz ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar gibi konservatif tedaviler önerilebildiğini ifade eden Dr. Bayramov, “Fizik tedavi ve egzersizler de ağrıyı azaltmada ve hastanın hareket etmesini iyileştirmede yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, biz algoloji uzmanları daha invazif tedaviler önerebiliyoruz. Örneğin, koksiks bölgesine bazı ilaçların enjeksiyonu, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Sinir ve sinir ağı blokajları (sinir lifleri zedelenmeden, ağrıya sebep olan sinirin bloke edilerek hissizleştirilmesi) tedaviye dirençli ağrılarda kullandığımız diğer girişimsel tedavi yöntemleridir ve etkilerini görmekteyiz. Sinir blokajı çok ince ve küçük iğneler yardımıyla yapılır. Kuyruk sokumu ağrısının tedavisinde nadir durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir.” dedi.

“Boşuna ağrı çekmeyin, çaresi var”